Mám urobenú sterilizáciu a chcem dieťa. Pomôže mi IVF?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

pred siedmimi rokmi som podstúpila sterilizáciu (pri druhej sekcii, po treťom dieťatku). Vtedy som bola presvedčená, že už ďalšie dieťa nikdy nechcem. No moja životná situácia sa zmenila a s mojím partnerom sme zatúžili po spoločnom dieťatku.

Obaja máme 39 rokov. Dva roky sa intenzívne snažíme, no sterilizácia bola urobená kvalitne.

Je šanca, že IVF by bolo úspešné?

Aká je šanca otehotnieť na prvýkrát?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

spontánne otehotnenie po vykonanej sterilizácii, teda umelom znepriechodnení vajíčkovodov prichádza do úvahy iba naozaj raritne.

Určite už viac nestrácajte čas snahou o bábätko prirodzeným spôsobom a vyhľadajte centrum asistovanej reprodukcie.

Potrebná je stimulácia vaječníkov, zisk vajíčok a ich mimotelové oplodnenie spermiami a následné vloženie embrya do maternice. Šanca, že otehotniete s pomocou metód umelého oplodnenia na prvýkrát vám neviem zaručiť, je to veľmi individuálne.

Závisí to od mnohých faktorov zo strany nielen ženy, ale aj muža. Čím dlhšie však budete čakať, tým horšia bude ovariálna rezerva, teda zásoba vajíčok a samozrejme aj ich kvalita.

V prípade predchádzajúcej sterilizácie na žiadosť pacientky sa zdravotná poisťovňa nepodieľa na preplatení časti nákladov na IVF liečbu bez ohľadu na vek ženy.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková