Môže ureaplazma brániť otehotneniu?

Zodpovedané
20. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ureaplazmy.

Môže ureaplazma brániť otehotneniu?

Môže spôsobiť zrasty na maternici?

Ďakujem

Dobrý deň,

asi Vám poskytnem trošku komplikovanú odpoveď. Ureaplazma je baktéria, ktorá sa môže nachádzať v pošvovom prostredí bez príznakov u 40% žien. To znamená, že ju môžeme objaviť náhodne.

Za normálnych okolností ju nie je potrebné liečiť, keď pacient nemá príznaky. Aké ťažkosti môže spôsobovať? U žien zápal krčku a zápal panvového dna, u mužov zápal močovej rúry, nadsemenníkov ako aj prostaty. Treba ešte raz podotknúť, že väčšina pacientov príznaky nemá, infekcia prebieha bezpríznakovo.

Z tohto dôvodu, pokiaľ mám pacientky, kde obaja partneri nemajú žiadne príznaky, danú infekciu neliečim. Trošku komplikovanejšie je to pri snahe o počatie. Existujú nejednotné názory, či ureaplazma ovplyvňuje alebo neovplyvňuje negatívne šance na počatie. Keďže toto riziko tam potenciálne je, pacientky ktoré podstupujú liečbu neplodnosti by som osobne liečila.

Vzhľadom k tomu, že infekcia ureaplazmou nie je až taká zriedkavá, ako by sme si mohli myslieť, nepredpokladám, že by Vám infekcia spôsobila zrasty. Každopádne pri akejkoľvek masívnej infekcii panvového dna je vznik zrastov možný. V tomto prípade, by ste mali ale s najvyššou pravdepodobnosťou veľké bolesti.

S pozdravom