Môžu zvýšené NK bunky spôsobiť potraty a je nutná ta liečba kortikoidmi?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň,

som po dvoch potratoch MA vždy v 7. týždni s akciou srdiečka. Absolvovala som niekoľko vyšetrení genetické, hematologické, imunologické a endokrinologické.

Všetky vyšetrenia boli v poriadku, teda okrem imunologického, kde mi zistili nasledovné:
CD3+T-Ly 63,81% mierne znížené, absolútny počet 0.27.10/9/l.
CD4+T-Ly v norme
CD8+T-Ly v norme, absolútny počet 0.27.20/9/l mierne znížené.
Pomer CD4/CD8 2,39.
CD3-CD56+NK bunky 24,51 %
Bunková imunita CD3+TNF - a v norme, IFN- y v norme, IL. 40.35 znížené.
CDa4 TNF - a v norme, IFN-y 9.90 znizene, IL-40,53 znížené.

Tiež mi zistili, že som mala nižšiu hladinu progesterónu, pri druhom tehotenstve, avšak už sme nestihli navýšiť progesterón. Už bolo žiaľ neskoro.

Boli sme s manželom na morfologickom spermiograme a máme nasledovné výsledky:
Objem 3, 11, pH 8,2, súčet hodnotených spermií 2 x 200, koncentrácia 46,10 celkový počet 143,37. Pohyblivosť 25% rýchlo, 35 % pomaly, imobilné 26%, neprogresívne 14%. Spolu progresívne 60%, spolu motilné 74%. Morfológia - normálne 1,9%, defekt hlavičky 97%, defekt strednej časti 14%, defekt bicika 20%, TZI 1,337,spermie s intaktnou DNA 81%,spermie s fragmentovanou DNA 19%.

Čo znamenajú hodnoty pri morfológii spermií - defekt hlavička a bičík?

Doktorka nám to síce vysvetlila, ale ja si vôbec nepamätám. Bola som v šoku z výsledkov a z jej odporúčania umelého oplodnenia. V podstate nemám problém s otehotnením, ale s donosením plodu.

Odporúčate aj vy na základe týchto výsledkov umelé oplodnenie, pripadne nejakú inú liečbu?

Napr. kortikoidmi, intralipidmi ako mi odporúčala imunologička, ale gynekologička nie. Momentálne si už tretí mesiac vkladám Utrogestan, aby sa mi navýšila jeho hladina.

Je možné, že tie dva potraty boli spôsobené práve nedostatkom progesterónu?

Hodnota bola okolo 20.

Sú tie výsledky spermiogramu natoľko zlé, aby som musela podstúpiť umelé oplodnenie?

Mohli imunologické vyšetrenia a zvýšené NK bunky spôsobiť potraty a je nutná ta liečba kortikoidmi?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťažko povedať či bola príčina potratov v imunológii, nízkej hladine progesterónu alebo v zlej kvalite spermií. Nepíšete síce zásadnú vec a to koľko máte rokov ale postup zavisí od vášho rozhodnutia.

Imunologickú liečbu by som ale určite absolvovala. Umelé oplodnenie vo vašom prípade vyrieši problém nízkej hladiny progresterónu ale predovšetkým je možné počas neho výrazne zvýšiť šance na výber tej najkvalitnejšej spermie. Na našej klinike sa venujeme andrologii veľmi detailne a používame tie najúčinnejšie metódy na selekciu spermií a vidíme, že to má obrovský význam.

Samozrejme nedá sa povedať, že s týmito výsledkami nemáte šancu na donosenie zdravého plodu aj bez IVF, umelé oplodnenie môže ale vaše šance výrazne zvýšiť.

Predpokladám, že oba potraty boli traumatické a je teda našou úlohou Vám ponúknuť všetky možnosti. Ešte by prichádzala do úvahy inseminácia po predchádzajúcej selekcii spermií metódou MFSS. Naši andrológovia Vám túto metódu detailne vysvetlia.

Držím veľmi palce!

Dr. Rybánska