Snažíme sa o dieťa a krčok maternice mám tvrdý. Mám vyhľadať lekára?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

snažíme sa o druhé dieťatko a nedarí sa. Skúsila som si nahmatať krčok a odsledovať ovuláciu. To sa asi aj podarilo, test ju potvrdil. Na moje prekvapenie je z jednej strany mäkký, z druhej tvrdý. Akoby vystúpenejší. Táto tvrdá časť na ňom je celý cyklus.

Dosť ma to vydesilo. Pokúsila som sa dostať k lekárovi, no odmietol ma teraz vyšetriť kvôli koronavírusu.

Je to v poriadku, alebo mám čo najskôr vyhľadať lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

na vašom mieste by som sa neznepokojovala, väčšina žien ani netuší, akej konzistencie je ich krčok.

Dôležité je, aby bola cytológia za posledný rok v poriadku, resp. ak by váš gynekológ pri poslednej preventívnej prehliadke pri vyšetrení v zrkadlách videl, že na krčku zvonka niečo nie je v poriadku, určite by to riešil.

Na krčku sa môžu za normálnych okolností vyskytovať nepravé cysty, tzv. ovula Nabothi. Ide o retenčné cystičky naplnené hlienom, ktoré zväčša nerobia pacientke žiadne ťažkosti, takže o nich ani nevie a v takom prípade si ani nevyžadujú liečbu. Na pohmat môžu byť tvrdšie a sú nebolestivé.

Krčok môže byť naviac mierne deformovaný po vaginálnom pôrode, ale ani toto by nemalo byť príčinou neplodnosti.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková