V akej liečbe mám pokračovať, keď sa mi 10 rokov nedarí otehotnieť?

Zodpovedané
23. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 32 rokov a otehotnieť sa snažím približne 10 rokov. Začalo to tým, že po roku neúspechu som bola na vyšetrení u svojho gynekológa. Zistil mi PCO, nasadil Dufhaston a Clostylbegin. A ešte som brala Inofolic. Táto liečba mi nezabrala ani po skoro roku.

Podstúpila som xy krát kyretáž z dôvodu dlhého krvácania. Cyklus mám rozhádzaný a niekedy špiním aj 2 týždne. Ale menštruácia príde každý mesiac, no nie v pravidelných intervaloch. Asi pred 3 rokmi som navštívila CAR.

Boli mi spravené aj genetické testy a boli ok. Po vyšetreniach a následnom nastavený cyklu som podstúpila IUI. Žiaľ taktiež neúspešne. Po nejakom čase som podstúpila aj IVF. Mala som odobraných 23 vajíčok. Po PK zostali 4. Keďže sa u mňa vytvoril mierny hyperstimulačný syndróm, tak ET nebol možný.

Po čase som skúsila môj prvý KET. Bol neúspešný. Absolvovala som všetky KETi. Neúspešne. Embrya boli v špičkovej kvalite aspoň tak mi bolo povedané.
KET realizovali na 14. dc. Neboli mi spravené žiadne iné vyšetrenia pred vložením, len ultrazvuk. Po neúspechu som sa rozhodla ísť na laparoskopiu, imunoalegologické vyšetrenie, na vyšetrenie štítnej žľazy a hematológiu. Všetko dopadlo v poriadku, teda okrem hematológie. Tam mi zistili, že mám vrodený trombofiálny stav, čiže syndróm lepivych dostičiek.

Hematologička mi nasadila liečbu Anopyrinom a Fraxiparinom, ale len v tom prípade, že sa budem hormonálne liečiť alebo otehotniem. Momentálne tento mesiac som znovu začala užívať Progesterón a Clostilbegyt.

Ako ďalej pokračovať?

Aké ďalšie vyšetrenia by ste mi odporučili?

Nebola som tehotná ani raz a mám pravidelný pohlavný styk. Partner je v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

absentujú mi vo vašom konkrétnom prípade informácie o stave maternice, sliznice, štruktúry a výšky endometria.

Opakované kyretáže a údaj silného nepravidelného krvácania nás môžu naviesť a naozaj sa sústrediť na endometrium. Osobne si myslím, Clostilbegyt je krok späť, aj ten má totiž nepriaznivý vplyv na endometrium.

V IVF snaha o vyhnutie sa OHSS, čerstvý ET event genetické vyšetrenie embryí.

Dr. Rybanska