Aké triky a rady nám môžte dať, keď sa nám nepodarí počať dieťa?

Zodpovedané
21. nov 2019

Dobrý deň,

snažíme sa o dieťa, no nedarí sa mám. Vyskúšala som bylinky, cviky a aj odborníka. Mám pocit, že sme ešte nevyčerpali všetky možnosti, chcem s ešte počkať s umelým oplodnením.

Čo nám odporúčate?

Aké triky a rady nám môžte dať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neudávate ako dlho sa už snažíte otehotnieť, aký je váš menštruačný cyklus a taktiež váš vek.

Vek je dôležitý faktor, nakoľko po 35. roku života šanca na spontánne otehotnenie klesá. V centre asistovanej reprodukcie však samotnému umelému oplodneniu, ktoré je až posledným krokom predchádza množstvo vyšetrení oboch partnerov a prípadne inseminácia. S tým by som u vás začala.

Aj váš gynekológ vie bežným ultrazvukovým vyšetrením realizovaným zvyčajne medzi 10.-12. dňom cyklu zistiť či ste pred ovuláciou, prípadne ju vyvolať. Nasleduje pohlavný styk v stanovenom čase, v ktorom je najvyššia šanca na oplodnenie. Mnoho gynekológov už v súčasnosti ponúka i ambulantné vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov.

Samozrejmosťou by malo byť vyšetrenie tzv. AMH z krvi (antimülleriánsky hormón) kedykoľvek počas menštruačného cyklu. Tento hormón hovorí o zásobe vašich vajíčok. Na základe viacerých vyšetrení vám váš gynekológ môže doporučiť buď iba vyššie spomenutý plánovaný pohlavný styk alebo vás priamo poslať na kliniku asistovanej reprodukcie.

Pri plánovaní gravidity sa odporúča i dlhodobé užívanie kyseliny listovej.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková