Je IVF nevyhnutné pri trombofilnom stave?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

mám za sebou 2 potraty. Prvý bol v 9. týždni a druhý v 28. týždni. Tu som dostala preeklampsiu a bohužiaľ dieťatko umrelo aj napriek tomu, že som si od začiatku tehotenstva pichala Clexane, keďže mám trombofilný stav.

Po druhom potrate sme si s manželom dali robiť všetky možné vyšetrenia cez genetiku, hematológiu, reprodukčnú imunológiu a všade vyšli dobré výsledky. Teda až na ten môj trombofilný stav a manžel má zhoršený spermiogram. Ale je v norme. Chceli by sme sa znova pokúsiť o bábätko a bolo nám navrhnuté IVF.

Je IVF nevyhnutné a vie byť nejakou prevenciou, aby sa to už nezopakovalo?

Obe tehotenstvá sa podarili na prvýkrát.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neuvádzate, o ktorý trombofilný stav sa jedná. Medzi jednotlivými trombofilnými stavmi sú značné rozdiely.

Taktiež je rozdiel medzi trombofilným stavom a preeklampsiou. Pri prevencii preeklampsie sa užíva Anopyrin a nie Clexane. Clexane slúži zas na prevenciu trombofilných stavov.

Preeklampsia je taktiež komplikácia, ktorá sa nevyšetruje prostredníctvom genetiky, imunológie ani hematológie.

Samotný trombofilný stav nemusí byť indikáciou k umelému oplodneniu, predpokladám, že umelé oplodnenie bolo odporúčané aj z iných dôvodov.

V ďalšom tehotenstve odporúčam Anopyrin aspoň 100 mg, screening na preeklampsiu v 1. trimestri a liečbu tromb. stavu tak ako odporúčal hematológ, keďže tuto neuvádzate o ktorú poruchu sa konkrétne jedná.

S pozdravom