Od ktorého týždňa tehotenstva sa rieši prevencia preeklampsie?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich problémov.

Ak máte tehotnú pacientku, ktorá v predošlom tehotenstve mala preeklampsiu, ako ku nej pristupujete z hľadiska nejakej prevencie?

Od ktorého týždňa sa rieši prevencia?

Aké vyšetrenia považujete za nutné absolvovať po opakovaných potratoch v prvom trimestri?

Mala som 3x potrat, vždy v 9. - 12. týždni. Moja gynekologička odporúča hematológiu, endokrinológiu, genetiku a imunológiu. Z hľadiska zamestnania mi toľko návštev lekára nebude umožnených.

Je podľa Vás potrebné absolvovať všetky spomenuté vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám na tom skutočne záleží, tak je nutné absolvovať uvedené vyšetrenia. Ďalší manažment prípadnej gravidity sa rieši podľa výsledkov vyšetrení.

Čo sa týka preeklampsie, doporučuje sa nasadenie Anopyrinu v dávke 150 mg 1x denne večer najneskôr od konca prvého trimestra.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník