14-mesačný syn nepije mlieko a má problém so stolicou. Čo by mal papať?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

syn má 14 mesiacov, dojčila som ho len 2 mesiace. Stratila som mlieko a do pol roka som mu dávala AR Nutrilon. Ako polročný prestal piť mlieko úplne. Občas sa stane, že vypije takých 200 ml 3,5% a inak nič.

Hlavný problém je, že on vôbec sám nekaká už vyše 2 - 3 mesiacov. Stále mu robím rúrku, má záchvaty revu a vtedy viem, že treba kakať. Vychádza to každý 3. - 4. deň. Detská lekárka mi vraví, že to príde samo. Kľudne by som išla aj do nemocnice s ním na nejaké vyšetrenia alebo na hospitalizáciu, aby mu pomohli.

Je dôvodom synových problémov to, že nepije mlieko?

Čo mu mám dávať?

Akým jedlom mu vykompenzujem mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš syn má podľa všetkého zrejme prejavy zápchy a tá by sa určite mala riešiť. A to buď cestou praktického lekára alebo špecialistu. Nespoliehala by som na to, že syn z ťažkostí vyrastie. Absenciou mlieka v jedálničku prichádza syn o jeden zo zdrojov tekutín, čo môže k vzniku zápchy prispievať.

Dôležité je ponúkať mu v priebehu dňa pravidelne iné tekutiny. Najlepšie vodu, ovocné čaje, bylinné čaje vhodné pre batoľatá. V menšom množstve je možné podávať aj riedenú ovocnú šťavu.

Zároveň by mal syn dostávať dostatok ovocia a zeleniny. To sú potraviny s vysokým obsahom vody a vlákniny, ktorej príjem je pri zápche rovnako dôležitý. Obmedzila by som podávanie ryže a varenej mrkvy. Časť bieleho pečiva by som nahradila chlebom.

Mlieko je tiež cenný zdroj vápnika. Batoľatá by mali dostávať 300 - 500 ml mlieka denne, aby bolo vápnika dosť. Mlieko je možné v tomto smere nahradiť aj mliečnymi výrobkami - jogurtom, tvarohom, čerstvými syrmi, kyslými mliečnymi nápojmi, pudingom alebo kašou pripravovanou z mlieka.

Denne je vhodné do jedálnička zaradiť 3 porcie mliečnych výrobkov. Pokiaľ by syn mliečnych výrobkov mal dlhodobo málo, je vhodné nahradiť vápnik po porade s lekárom napr. kalciovým sirupom.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz