2-ročné dieťa odmieta jesť a piť. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
4. apr 2024

Dobrý deň,

mám 2-ročnú dcérku, ktorá je od narodenia dojčená na požiadanie. Donedávna som ju dojčila koľko chcela cez deň a aj v noci. Problém však je, že niektoré dni nechce skoro nič jesť a vypiť ani kvapku. Ani vodu, ani čaje, ani nič sladené, z pohára, fľaše, cez slamku, ani lyžičkou, ani striekačkou. V posledných týždňoch som obmedzila denné dojčenie. Keď som jej nedala prsník 12 hodín, tak nič nevypila a skoro nič nezjedla. Bojím sa nedať jej mlieko dlhšie kvôli dehydratácii.

Keď je smädná, odmieta vodu a čaká na dojčenie. Mlieko však musí byť z prsníka, nie z fľaše. Tak ho nechce. Boli sme už na konzultácii na neurologopédii aj u detskej psychologičky, ale nepomohli nám. Váhu má dobrú, váži skoro 12 kg. Keď bola dojčená na požiadanie, tak mala aj dosť nacikané v plienkach. Je úplne zdravá, iné problémy nemáme.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že pravdepodobne nebude úplne v mojej moci vyriešiť problém Vašej dcérky cestou tejto poradne. Z Vášho popisu situácie som pochopila, že dcéra je schopná jesť/piť aj inak ako len mlieko z prsníka, pokiaľ sa jej chce. S najväčšou pravdepodobnosťou teda môže ísť o kombináciu batoľacieho vzdoru a možno trochu oneskoreného prechodu na iný spôsob stravovania ako dojčenie, čo vyústilo v súčasný stav.

Je to tak trochu začarovaný kruh. Ak dojčíte cez deň, dcéra kvôli mlieku nemá hlad a chuť na niečo iné. Na druhej strane vie, že keď vydrží dostatočne dlho nejesť a nepiť, svojho mlieka sa dočká, aj keď sa snažíte dojčenie obmedziť.

Čo môžete skúsiť do začiatku je oslobodiť sa v čase jedla od emócií. Niekedy z nás vyžaruje neistota a nervozita, pokiaľ očakávame, že môže prísť neúspech a deti to vycítia. V čase jedla vždy ponúknite pokrm, ktorý máte pre dcéru naplánovaný, dojčite až potom. Začínajte s malými porciami, pridávať potom samozrejme môžete podľa ľubovoľne. Skúste dcérku motivovať tým, že si dáte jedlo s ňou. Batoľatá v tomto smere bývajú veľmi zvedavé a niekedy im chutí lepšie z cudzieho taniera. Pokiaľ je dcéra už schopná s prípravou jedla pomáhať (zmiešať jogurt a ovocné pyré, poukladať pekne na tanierik ovocie, zeleninu, kúsky natretého pečiva), môže to byť pre ňu hravá cesta k inej strave ako je materské mlieko. Môžete súťažiť, že komu lepšie chrumkajú pri hryzení zelenina, ovocie, kukuričné ​​chrumky. Dajte jej na výber z viacerých možností pokrmov, nech má pocit, že je pánom situácie.

Pokiaľ by tento prístup nefungoval, potom je na mieste, aby sa o Vás v tomto smere niekto dlhodobo staral a uskutočnil Vás procesom odvykania od prsníka a prechodu na inú stravu. Jednorazová konzultácia nemusí vždy stačiť. Môže to byť napríklad špecializovaný nutričný terapeut. Niekedy sa tejto problematike venujú celé tímy odborníkov.

Pokiaľ by z nejakého dôvodu nebolo isté, že za celým problémom sú len okolnosti uvedené vyššie (vzdor a neskorý prechod na zmiešanú stravu), bolo by dobre cestou Vášho pediatra, prípadne odborných lekárov, vylúčiť inú príčinu ťažkostí.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz