Je kozie umelé mlieko vhodné pre 3-mesačné bábätko?

Zodpovedané
11. jún 2024

Dobrý deň,

syn má 3 mesiace. Z toho 1 mesiac bol dojčený, ale potom som prišla o materské mlieko. Skúšali sme pár dní Beba Sensitive, ale to mlieko mu spôsobovalo zápchu. Potom sme boli na pohotovosti, pretože veľmi plakal. Povedali, že má koliku. Prešli sme na Hipp Comfort, lebo som čítala o tejto značke len dobré veci. Kým si zvykol, tak mal dlho problémy aj s vetrami.

Odvtedy pije toto mlieko, pekne priberá a vyzerá to, že sa všetko upravuje. Pred 2 týždňami sa zmenila farba a konzistencia stolice. Inak je v poriadku, je veselý.

Zmenená stolica znamená, že teraz je tmavozelená a má konzistenciu bahna. Prvé tri týždne po prechode na Hipp Comfort však bola žltkastá a mala konzistenciu pudingu s hlienom. Nikdy však počas vyprázdňovania neplakal. Náš pediater nás poslal k gastroenterológovi, aby zistil, či nie je laktózovo intolerantný.

Podľa testov (vzduchový test) lekárka povedala, že na 90 % nemá dieťa žiadne problémy, ale pre istotu predpísala Nutrilon Allergy Care Syneo na dva týždne, aby sme videli/zistili, že ako bude reagovať.

Úprimne, bojím sa mu to dať, lebo som o tom nič dobrého nečítala a nechcem na dieťati experimentovať. Som rada, že konečne menej plače a je spokojný. Počula som, že si na to deti ťažko zvykajú a mnohým to spôsobuje zápchu. Ja som rada, že už nemusíme používať rúrku.

Na druhej strane si myslím, že dieťaťu nič nie je. Vidím však jeden problém, že toto mlieko Hipp Comfort ho ako keby nezasýtilo. Každé 2 hodiny je syn hladný, aj keď mu niekedy dám viac. Jeho hmotnosť pekne pribúda a rastie, ale nechcem, aby mal problémy s náhlym prírastkom hmotnosti.

Práve preto som rozmýšľala nad tým, že prejdeme na UM kozie mlieko, lebo je údajne oveľa lepšie pre deti s bolesťami brucha.

Aký máte na to názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

sú deti, ktoré majú trávenie prvé mesiace citlivejšie, chlapci ešte viac ako dievčatká. Okolo 6. mesiaca sa to pomaly začne upravovať. Keďže podľa pani doktorky je intolerancia laktózy málo pravdepodobná, tak Vám celkom správne odporučila mlieko Nutrilon Alergy Care. Toto mlieko má špeciálne upravenú bielkovinu, ľahko stráviteľnú, nezaťažuje trávenie a hlavne, mlieko je upravené pre potreby dieťatka, u ktorého môže byť podozrenie na ABKM.

Intolerancia laktózy a ABKM majú veľmi podobne príznaky a u deti sa pomerne často vyskytuje. Je to len dočasne a zvyčajne okolo 3 rokov vymizne úplne. Takža pani doktorka zrejme chce vylúčiť aj tento problém. preto dala mlieko Nutrilon Alergy Care. Neviem kde a čo ste čítali, ale toto mlieko je veľmi často odporúčané v takýchto prípadoch s pozitívnym vplyvom na citlivé trávenie.

Čo sa týka kozieho mlieka, priznám sa, že neviem či na Slovensku je firma, ktorá vyrába certifikované dojčenské a batoliace mlieka, kde je základom kozie mlieko. Klasické kozie mlieko v žiadnom prípade neodporúčam u takto malých deti.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz