11-mesačný syn odmieta jesť. Môžem mu na pár dní vyradiť zo stravy ovocie?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

máme 11-mesačného plne dojčeného syna, ktorý odmieta akúkoľvek inú stravu okrem hrozna, uhorky, banánu. Prípadne kúpených ovocných kapsičiek a suchého rožku.

Vyskúšali sme už snáď úplne všetko - meniť konzistenciu, teplotu, farbu, tvar a materiál lyžičiek, miesto kŕmenia. Skúšali sme všetky druhy mäska, zeleniny a nič nepomáha.

Akonáhle čo i len dvihnem lyžičku, v ktorej je niečo iné ako z vyššie uvedených “povolených” potravín, tak nastáva stav pučenia. Ten je sprevádzaný hlasnými odmietavými zvukmi. S príkrmami sme začali v 5. mesiacoch. Pokiaľ to boli jednozložkové príkrmy, tak si dal tak 4 - 5 lyžíc (v prípade batátu aj 10).

Akonáhle sme to začali miešať a pridávať mäsko, tak sme do neho horko ťažko dostali 2 lyžičky. Boli sme trpezliví, že snáď sa to zlomí. No trvá to už vyše polroka a stále nič. Ja som trošku v obave z toho, že papá len sladké (ovocné) veci a isto mu chýbajú bielkoviny a pod.

Čo by ste nám poradili?

Je ok zvoliť trošku drastickejší prístup a aspoň na pár dní neponúkať ovocie?

A namiesto toho len zeleninku s mäskom aj za cenu, že nezje nič. Teda len materské mliečko.

Ďakujem

Dobrý deň,

a ak skúsite zamiešať ôpovolené" ovocie do mäsa a zeleniny? Nezje aj tak?

Alternatíva je aj to, čo píšete, alebo potom sa zamyslieť ako často je dojčený. Prípadne obmedziť príliš časté dojčenie medzi jedlami - ak je prítomné.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička