8-mesačný syn za posledný mesiac nepribral. Ako mu zvýšiť chuť do jedla?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

syn má 8 mesiacov a posledné týždne nechce papať. Boli sme na poradni a za mesiac vôbec nepribral. Pani doktorka mi povedala, že mu mám každú hodinu ponúkať niečo papať a to aj robím. Keďže mi úplne odmieta ovocie, tak ho mám nahradiť kašou.

V jednom príspevku od Vás som čítala, že kašu by malo bábätko jesť raz do dňa. Lenže malý my teraz papá kašu ráno a večer.

Je to problém?

Na obed zje zeleninový príkrm. Na olovrant mu ponúkam ovocie alebo zeleninu, ale nechce. Jedine rožok zje.

Môžem mu dávať rožok každý deň na olovrant?

Je tento jedálniček správny?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak striedate druhy kaší (obilnín), tak môžete aj 2x denne. Napr. ráno pšeničnú a večer ryžovú. Nie je to ale štandardná cesta.

V obednom príkrme by malo byť aj mäsko alebo vajíčko ako zdroj železa. Na olovrant rožtek v tomto veku na dennej báze nie je taktiež úplne ideálny.

Skúste možno viac experimentovať s ochutením bylinkami, alebo jedlo do ruky. Môžete mu pripravovať aj mixované zeleninové polievky na olovrant, pomaly aj jogurt, banánové lievance, ale teda aj rožtek s uhorkou, či nátierkou (po zaradení jogurtu maslo, lučinu). Je dobré to meniť, aby nemal tak jednostranne postavený jedálniček.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička