Aké kaše odporúčate pre 5 mesačné dieťa?

Zodpovedané
21. sep 2021

Dobrý deň,

5 mesačnému synčekovi sme začali pred večerným mliekom podávať prvú obilninovú kašu. A to trojzrnnú z dmky. Dávame iba po lyžičkách.

Ako často by sa mali meniť tieto kaše?

Treba skúšať každý tretí deň inú?

Aké kaše odporúčate pre 5 mesačné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o to, čo máte zavedené. Táto kaša je môj favorit na zavádzanie, pretože neobsahuje pridaný cukor, príchuť ani mlieko. Na zavedenie ideálna. Ak dieťatku chutí, tak super, ak nie, môžete dochucovať ovocím ako ho budete zavádzať postupne.

Čo sa týka striedania, tak je vhodné potom skúšať aj iné druhy, ryžovú, cirok, amarant, špalda, pšeno. Nie iba klasika jačmeň, pšenica, ovos. Čiže kúpite aj iný druh kaše a dávajte ich na prestriedanie. Pokojne tak, že párkrát do týždňa dáte inú.

Postupne môžete zavádzať všetky druhy kaší. Za mňa je lepšie stále kupovať neochutené a ochucovať ich doma, len je ich na trhu oveľa menej ako tých ochutených. Je to podľa mňa lepšie z toho hľadiska, že kaša obsahuje potom menej stabilizátorov. A viete si ju sama dochutiť čím chcete (jablko, banán, odstriekané mliečko, slivka - podľa toho, čo napríklad zrovna budete zavádzať).

Problém však samozrejme nie sú kaše ochutené, ale tie, kde je pridaný cukor. Tie sú do roka úplne nevhodné, preto dobre čítajte zloženie na zadnej strane.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička