Aké množstvo tekutín má vypiť 14 mesačné dieťa vážiace 13 kg?

Zodpovedané
3. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom tekutín.

Dcéra si sama pýta čaj - iba detské bylinné, prípadne ovocné čaje zásadne bez cukru či medu. Je dojčená na požiadanie cez deň i noc. Za 24 hodín vypije cca 0,6 l čaju. To nerátam polievku a mlieko. Pije z fľašky Nuk Nature Sense.

Je toto množstvo v poriadku?

Čo môže byť príčinou toho, že sama chytá do rúk fľašu a často pije?

Aké množstvo tekutín má vypiť 14 mesačné dieťa vážiace 13 kg?

Existuje aj horná hranica v ml, ktorá by sa nemala presiahnuť?

V poradni pri inej odpovedí ste uviedli, že deti do 3 rokov necítia smäd a treba ich aktívne ponúkať.

Ďakujem

Dobrý deň,

tabuľkovo by mala prijať 1 150 ml tekutín. Tam patrí všetko - čaj, mlieko, polievočky, kaša. Avšak tabuľka je tabuľka a realita je realita. Takže pokiaľ dcérka prospieva, je pocikaná pravidelne v bežných množstvách, nejaví známky dehydratácie - suché pery, plač bez sĺz, pach z úst, povlečený jazyk, tak je akékoľvek množstvo v poriadku.

Množstvo vypitých tekutín Vašej dcérky mi príde váhe primerané. Niektoré deti sa "nezabúdajú" napiť aj samé. Väčšina v tomto veku je ale naopak príliš zaujatá hrou na to, aby sme to my ako rodičia nemuseli regulovať. To som myslela tým aktívnym ponúkaním.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička