Aké syry a koľko mäsa môže jesť 9 mesačné dieťa?

Zodpovedané
25. mar 2022

Dobrý deň,

mám 9 mesačného syna, ktorého prikrmujem.

Aké syry mu môžem zaviesť?

Roztierateľné syry ako Lučina nemám na čo natrieť, lebo pečivo zje len natrhané. Nemá ani jeden zub.

Môžem mu dať tvrdý syr Gouda, Eidam, Mozarella?

Môžem mu dať raz týždenne tvaroh?

Je lepší plnotučný či skôr nízkotučný?

Koľko gramov mäsa má zjesť denne?

Na obed zje príkrm 200 - 250 g.

Ak má na obed 40 g kuracieho mäsa (alebo 1 vajce, alebo 40 g ryby) tak platí, že v ten deň už nemôže zjesť aj strukoviny?

Napr. odmerku šošovice do polievočky na olovrant kvôli bielkovinám.

Ďakujem

Dobrý deň,

sporadicky po zavedení jogurtu dieťa môže aj syry typu mozarela, gouda, eidam. Ale sporadicky, nie na dennej ani obdennej báze - dajme tomu 2x do týždňa (obsahujú totižto stále k jeho veku dosť veľa soli). Tvaroh 1 x týždenne je OK - plnotučný, bude tak obsahovať menej bliekovín.

Denne by mohol zjesť aspoň 50 g denne (týždenne 250 g). Ak má mäso, strukoviny už v ten deň nemusí mať.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička