Ako by mala vyzerať strava 12 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
3. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania 12 mesačného dieťaťa.

Ako by mala vyzerať výživa a celkovo stravy počas celého dňa?

Čo môže papať dieťa od jedného roka?

Môže jesť tvaroh?

Musíme dodržiavať nesolenie a necukrovanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

12 mesačné dieťatko prechádza už postupne na rodinnú stravu. To znamená, že varíte už nie osobitne ale pre všetkých spoločne. Samozrejme dochucovanie je oveľa jemnejšie, ale už sa môže aj soliť aj jemne cukriť. Samozrejme, jemne. Vy dospelí si viac dochutíte potom na tanieri.

Môže aj tvaroh. čo nemôže v tomto veku sú ešte rôzne údeniny, šunky, vyprážané jedlá, huby, príliš slané syry (korbáče, atď), celkovo ešte potraviny, ktoré obsahujú veľa soli. Nemuselo by ani sladkosti, ak tak nie tie plné cukru (čím neskôr dáte, tým za mňa schodnejšia cesta, lebo keď už raz dostane, väčšinou bez toho nechce existovať).

Strava by mala ideálne vyzerať mať 3 hlavné jedlá a 2 vedľajšie (desiata, olovrant). Na obed nemusí mať polievku aj druhé, podľa preferencii dieťaťa, nie každé je taký jedák.

Jedálniček by mal obsahovať mliečne produkty, 1 porciu ovocia, strukoviny, mäso, prílohy (ryža, zemiaky), zeleninové jedlo, podľa stolice pečivko s nátierkami.

Neviem, či chcete príklad, len ono každý má iné zvyklosti. Napr. raňajky biely jogurt, kaša. Desiata ovocie. Obed zeleninová krémová polievočka, mäso s ryžou, rizoto, zapekané zemiačiky, ryba so zemiačikom, cestoviny s olivovým olejom a syrom - podľa zvyklostí rodiny. Olovrant pečivo s uhorkou, zeleninový muffin, zeleninová fašírka, acidko s rožtekom. Večera kaša, dojedenie obeda.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička