Ako odsledujem potraviny, ktoré zapekajú bábätko?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odsledovania potravín, ktoré nerobia dieťaťu dobre. Niektoré dni má dieťa problém vykakať sa a má tvrdú stolicu.

Napríklad včera mal zemiakovo - karfiolovú kašu so žĺtkom a dnes mal veľmi tvrdú stolicu. A dva dni predtým mal na obed ryžu.

Čo ovplyvnilo dnešnú stolicu?

Nejedná sa o dlhodobý problém, len chcem vedieť ako danú potravinu odsledovať. Syn je dojčený na požiadanie a počas dňa pije vodu

Ďakujem

Dobrý deň,

stolica nie je iba výsledkom toho, čo dieťa je bezprostredne v ten deň.

Potraviny, ktoré sa radia medzi tie, ktoré zapekajú sú pečivo, banány, ryža, zemiak.

Záleží však veľmi aj od pitného režimu, takže ak dieťatko v ten deň viac pije nemusí byť stolica tvrdá a naopak aj papá "nezapekacie" potraviny a málo pije byť tvrdá môže.

Ďalej záleží od pohybovej aktivity, toho kedy naposledy kakalo a od celkového zloženia jedálnička.

Vôbec nevadí ak papá ryžu ak v ten deň dobre pije a má zeleninu/ovocie nemusí byť stolica vôbec tvrdá.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička