Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pokračovať v príkrmoch?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som poradiť ohľadom príkrmov. Dcérka bude mať v pondelok (11.10.) 6 mesiacov. Začali sme so zavádzaním príkrmov od 4,5 mesiaca. Zatiaľ máme zavedenú zeleninku (mrkva, zemiak, batat, cuketa, hokkaido, maslová tekvica, petržlen, brokolica, hrášok) a mäsko (kuracie, morčacie, králik, teľacie). Po teľacom by som chcela pokračovať v zavedení lepku. Chcela by som zaviesť do mäsovo-zeleninového príkrmu jednu lyžicu 3-zrnnej kase z DM.

A moje otazky teda su:

Môžem po 3 dňoch takéhoto zavedenia lepku považovať za lepok úspešne zavedený?

Môžem bez obáv podávať obilninové kaše na večeru/olovrant?

Čím by bolo dobre ďalej pokračovať?

Máme pokračovať ovocím alebo obilninovými kašami?

Mám v pláne kaše pripravovať doma, prípadne kúpiť neochutené kaše z DM (ovsenú, krupicovú, špaldovú, prosnú) a doma ich dochutiť ovocím/zeleninou, aby lepšie chutili.

Je lepšie teraz pokračovať niekoľkými druhmi ovocia a následne dať kaše, ktoré už budem vedieť aj takto dochutiť?

Alebo to mám zaviesť naraz, keďže lepok už budeme mať vyskúšaný?

Je potrebné dávať dcérke aj ryžovú kašu?

Akým spôsobom a kedy zaviesť ryžu do stravy?

Dcérka bude mať 6 mesiacov, má MM + UM v pomere cca 80% MM a 20% UM. Mäsovo-zeleninové príkrmy jej veľmi chutia, na obed zje cca 130 - 150 g takéhoto príkrmu.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak zavediete takto lepok, tak môžete ho považovať za zavedený a môžete potom podávať obilninové kaše na večeru/olovrant. To tým pádom je zavedené a môžete začať skúšať dávať ovocie na desiatu.

Ono je to väčšinou tak, že deti nemajú chute pokazené a dochucovanie toľko nevyžadujú (samozrejme ako ktoré dieťa), ale na začiatok úplne vystačí dochutenie odstriekaným MM, resp. troškou UM. Potom ak by nechcela kaše a bude už zavedené jablko, slivka, tak dochutiť tým.

Ryžu môžete tiež vo forme ryžovej kašičky napríklad, buď si sama rozvaríte ryžu a mixnete, podáte, alebo napr. Sunar má tiež neochutenú ryžovú kašičku. Môžete tú dať.


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička