Ako pokračovať v príkrmoch u 7,5 mesačného syna?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ako pokračovať v prikrmoch. Syn má 7,5 mesiaca a je kojená. Má zavedenú zeleninu (zemiak, mrkva, hokajdo, cuketa, špenát, petržlen, maslová tekvica, kaleráb, karfiol), ovocie (banán, marhuľa, broskyňa, hruška - tie dávam domáce mrazené, jablko, ringlota).

Z mäska má zavedené teľacie, zajac, kura, holub, morčacie. Na večeru máva ryžovú mliečnu kašu. Do každého príkrmu pridávam trošku olivového oleja.

Ako môžem ďalej pokračovať?

Čo môže syn ešte skúsiť?

Môžem mu dať už rybku a maslo?

Aký olej môžem ešte používať do príkrmov?

Ako často mu môžem dávať vývar?

Ďakujem

Dobrý deň,

zatiaľ naozaj krásna strava, chválim Vás.

Čo sa týka ďalšieho postupu v prvom rade žĺtok, potom strukovinu - červená šošovica a ryby (pstruh, zubáč, losos).

Potom by som zaradila lepok, aby ste mohli obmieňať kaše na večeru - pšeničnú, jačmennú, ovsenú, amarant, kuskus, blugru, pšeno, cestovina. Potom bielkovina kravského mlieka vo forme 3,5% plnotučného bieleho jogurtu, potom môžete aj maslo. Oleje ideálne striedať nejaké 2-3 druhy - olivový, repkový, tekvicový, ľanový, avokádový, neskôr maslo (do príkrmu skôr sporadicky).

Vývar môžete dávať napríklad občas na večeru. Ak na obed ako mäsovozelninový príkrm, tak s množstvom mäsa - samotný "vývar ako tekutina" neobsahuje dostatok živín, aby sa mohol brať za mäsový príkrm.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička