Ako pomôcť štvorročnému synovi prekonať strach z jedla po črevnej chrípke?

Zodpovedané
23. aug 2021

Dobrý deň,

tento týždeň sme si celá rodina prešli črevnou chrípkou. Ako prvá začala v pondelok zvracať mladšia dvojročná dcéra. V utorok mala hnačku, v stredu bola fit. V stredu začal zvracať starší štvorročný syn. Vo štvrtok už nezvracal, nemal hnačku.

Celej rodine som naordinovala diétu, probiotiká a deťom Smectu. No a problém je v tom, že syn odmieta jesť, bojí sa jedla, že opäť bude zvracať. Po zvracaní som mu opatrne začala podávať čaj. Cez odmerku od Panadolu som mu podávala čaj každé cca 15 minút. Vo štvrtok odmietal úplne jedlo, nechala som ho tak, nenútila. V piatok taktiež odmietal, ale podarilo sa mi do neho dostať aspoň 2-3 lyžice suchej cestoviny, pár guličiek staršieho chleba, lyžičku medu, čistý vývar pil z hrnčeka a samozrejme čaj. Celý deň bol bledý, smutný. Večer mi povedal o strachu z jedla. Stále sa ho pýtam ako sa cíti, či ho niečo bolí. Stále povie, že sa cíti fajn, nič ho nebolí. Dnes to isté. Celý deň bol boj do neho dostať akýkoľvek kúsok jedla. Stále je bledý, slabý, smutný, polihuje. Snažím sa mu vysvetliť, že jedlo je dôležité, že jesť sa musí, že potrebuje energiu na rozmýšľanie, hranie sa atď. O dva týždne ide prvýkrát do škôlky, tak že sa musí uzdraviť. Nemyslím si, že je potrebné ísť okamžite na pohotovosť. Pije dosť, na to si dávam pozor a meriam mu vypitý objem. Zvracal iba v tú stredu. Iné dni nie, ani hnačku nemá.

Ako mu mám pomôcť prekonať strach z jedla?

Vravím mu, že sa báť nemusí, že mi má dôverovať, že mu chcem pomôcť. Netlačím na neho. A ani netlačím jedlo a veľké množstvo jedla. Naozaj mu podávam jedlo po 2 - 3 lyžice, no ale častejšie, každú hodinu. Pije každé 10 - 15 minút.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

robíte to super. Teda to s dôrazom na tekutiny. Čo sa jedenia týka, netlačila by som na to a nechala tomu čas.

Z dlhodobého hľadiska je týždeň menej jedenia bez následkov lepšie ako mu urobiť nútením averziu.

Takže iba čas a nenútiť, rozbehne sa to.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička