Ako postupovať pri prvých príkrmoch u 5 mesačného synčeka?

Zodpovedané
3. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prvých príkrmov. Od našej pediatričky sme nedostali dokopy žiadne info. Syn má 5 mesiacov a je na UM.
Momentálne sme mali 3 dní zemiak a dnes ideme mať druhý deň mrkvu.

Kedy začať zavádzať hovädzie, bravčové a teľacie mäso?

Zeleninové príkrmy sa zavádzajú na obed.

Keď budem zavádzať ovocie, tak môžem dať na desiatu alebo na obed?

Ako pripravovať ovocie?

Mám jabĺčko nastrúhať a trošku podusiť?

Ako pripravím banán?

Keď budem dávať kaše, tak ich treba dávať 3 dni za sebou a pozorovať?

Mám dať nové ovocie na desiatu a na obed príkrm a večeru kašičku?

Keď dám malému banán a dobre ho znáša, môžem dať na večeru banánovú kašu s tým, že už ju nemusím dávať 3 dní po sebe?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri prikrmovaní je dôležité pravidlo, že každú potravinu, ktorú zavádzate je potrebné zavádzať 3 dni po sebe a vždy iba 1 druh potraviny. A to z dôvodu, aby ste vedeli odsledovať reakciu. Vždy zavádzame menšie množstvo danej potraviny v daný deň. Druhý deň viac a potom od tretieho už pokojne "koľkokoľvek".

Čo sa týka prikrmovania. Za mňa je ideálne ponúknuť 5 druhov zeleniny (aj s olejom do príkrmu) a potom pridať aj mäsko ako kvalitný zdroj železa. Začala by som morka, kura, králik, teľacie, potom hovädzie, bravčové, ryba. Takto by som vyskúšala nejaké 3 druhy mäska a potom sa pokojne "vrhla" na ovocie.

Na obed ponechávať mäsovo-zeleninový príkrm a ovocie zaradiť na desiatu. Je vhodné na začiatok ovocie ošúpať a podusiť. Banán sa dusiť nemusí. Ale jablko, hruška, slivka, marhuľa, broskyňa áno.

Je úplne štandardné prejsť po obednom príkrme na večernú kašičku, resp. na desiatové ovocie. Záleží to od toho ako Vám to vyhovuje. Po zaradení lepku (môžete zaradiť niekde medzi ďalšími druhmi ovocia, s tým, že môžete zaradiť napr. takto: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna....

Môžete potom podávať večerné lepkové alebo aj bezlepkové kaše. Pre začiatok by som išla do neochutených. Ak chcete ochutiť, môžete pridať postrúhané jablko, alebo potlačiť kúsok banánu alebo iných druhov ovocia, ktoré budete dieťatku dávať (vždy však už tento druh ovocia musí byť zaradený).

S prvými príkrmami dieťatku začíname ponúkať aj najprv dúšky vody, či dojčenskej alebo prevarenej kohútikovej. Buď z štamprlíka, detského pohárika alebo lyžičky.


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička