Ako správne podávať príkrmy 5 mesačnému synovi?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

synček bude mať 5 mesiacov a nikdy nebol dojčený. Má zavedený zemiak, batát, mrkvičku. Tú ale nechce. Zvracia po nej viac ako obvykle. Má reflux. Ďalej má zavedenú brokolicu, tekvicu (po tej ho zapieklo) a aj mladý hrášok. Ako prvé ochutnal avokádo a nevedel sa ho dojesť.
Na desiatu som mu začala dávať kašu. Najprv mal ryžovú a veľmi mu chutila.

Papať mu chutí, je na kozom mlieku Naše mléko.

Je uvedená zelenina v poriadku?

Kedy mu môžem zase skúsiť dať mrkvu alebo tekvicu?

Je dobré mu už dávať kašu, alebo mám dať radšej ovocie?

Môžem mu urobiť kašu z cirokových vločiek od Ravity?

Ako mám s prikrmovaním postupovať ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedená zelenina je úplne v poriadku. Tekvicu pokojne vyskúšajte hneď. Nezabúdajte na olej do príkrmov a zapíjanie vodou. Mrkvu môžete skúsiť 3 týždne po poslednom skúšaní.

Čo sa týka bezlepkovej kaše, ktorou prikrmujete, tak neskúsite ju presunúť na večer? Mohli by ste tak doobeda začať zaraďovať ovocie. Kašu môžete samozrejme nechať. Postupne môžete poskúšať ostatné bezlepkové ciroková, pšenová, pohánková. Po zavedení lepku môžete aj lepkové (pšenica. ovos, špalda, jačmeň). Lepok ale treba zaviesť v menšom množstve (1 čajová lyžička) do obedného príkrmu.

Určite je na prvom mieste vhodné teraz zaradiť mäso na obedný príkrm. Takže budete ponúkať každý deň mäsovo-zeleninový príkrm + 1 čl oleja. Mäso môžete morčacie, kuracie, teľacie. Neskôr hovädzie, králik, bravčové. Samozrejme potom (po 6. mesiaci) aj ryby - pstruh, zubáč, losos.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička