Čo by sme mali zmeniť na stravovaní nášho 7-mesačného synčeka?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

7-mesačný syn má od ukončeného 4. mesiaca zavedenú zeleninku, mäso, žĺtok, lepok, ovocie a jogurt.

Vstáva 6:00 až 6:30, vypije 120 - 150 ml mlieka.

1. spánok cca 9 - 9:30 do 10:30 - 11:00. Desiata ovocie a pred spánkom ešte umelé mlieko.

Čo mu dať do ovocia, aby bol sýtejší?

Klasické piškóty som nedávala a ani Marina keksy kvôli cukru. Mám urobenú aj domácu výživu, ktorá mu nie vždy chutí. Pritom je sladká dosť, no robená bez cukru.

Akú značku odporúčate?

Po zobudení okolo 11:30 má obed - mäsovo-zeleninový/žĺtok/cestovinka či zahustené krupicou alebo kašou trojzrnou z Dm. Zje cca 90 ml. Potom neskôr po cca 30 minútach až hodine pýta mlieko. Niekedy vypije 120 ml.

Robím niekde chybu?

2. spánok od 14:00 do 15 - 15.30. Niekedy spí menej. Občas máva dĺžky spánkov vymenené - doobeda 30 minút a poobede dlhšie.

Po zobudení umelé mlieko. Občas jogurt/jogurt s ovocím, keď zjedol na desiatu málo ovocia. Tuším 100 g na deň by malo.byť.

Koľko jogurtu by mal zjesť?

Syn občas aj tak pýta umelé mlieko po tých príkrmoch, keďže niekedy zje 5 lyžičiek a inokedy aj 15.

18:00 sa kúpeme. Okolo 18:30 - 19:00 už spánok večerný. Predtým umelé mlieko/kaša. Záležíto od toho, či mu kaša chutí.

Kedy mu ju mám dávať

Mám po kaši dávať aj umelé mlieko?

Ak nie, aké časové rozmedzie mám nechať?

V noci sa zobudí na mliečko 2x alebo raz. No väčinou ráno okolo 1:30 až 2:00, potom okolo 4:30. Následne zaspí ešte do tej :530 alebo 6:30.

Zmenili by ste niečo, keď viete náš režim?

Mám mu polievočku variť?

Treba ju dávať na večeru či olovrant?

Mal by piť menej umelého mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

režim a aj stravovanie mi príde úplne v poriadku. Po desiatovom ovocí môžete dať napr. nejaké zeleninové chrumky (piškotami by som nezahusťovala pre obsah cukru).

Jogurt denne, pokojne aj celý môže. Ak na večeru nechce kašu, skúsiť môžete aj iné alternatívy - pokojne mix zeleninovej polievky, alebo cestoviny, alebo ryžu. Pokojne po večeri môžete dávať do postieľky mlieko. Pre veľa detí je to aj spánková asociácia. Nechala by som vždy medzi jedením a mliečkom aspoň 20 - 30 minút rozostup.

Neviem koľko vypije mlieka za deň dokopy, ale do roka je UM vlastne stále dôležité v stravovaní. Zaraďovanie príkrmov môže byť také doplnkové pri pití mlieka.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička