Čo mám zmeniť v stravovaní mojej 10-mesačnej dcérky?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ako ďalej pokračovať v stravovaní našej dcérky. Momentálne má ukončených 10 mesiacov a s príkrmami sme začali v ukončenom 4. mesiaci.

Jej stravovací režim je nasledovný:

  • medzi 3:00 - 5:00 mliečko cca 230 ml
  • 8:00 vstáva
  • 9:00 - 200 ml mliečka
  • 10:30 banán 2/3 cca alebo ovocná presnidavka, tej však spapá na desiatu málo cca 10 - 50 g
  • 13:00 - mäsovo-zeleninový príkrm (kombinácie s celým vajíčkom,kus kusom, cestovinou, ryžou, červenou šošovicou)
  • 15:30 vypije 200 ml mliečka
  • 18:30 Nominal kaša s ovocím zmiešana s presnidavkou, ktorá ostala (aby nepapala viac ako 120 g ovocia/deň) alebo avokádo s banánom mix.
  • 20:30 mliečko na noc cca 230 ml
  • 21:00 ide spinkať na noc

Pomedzi papanie dávame chrumky, rožtek,chlebík. Jogurt úspech nemá. Jedlo do ruky okrem chrumiek a pečiva tiež bez úspechu. Na pitie ponúkam len čistú prevarenú vodu. Tej vypije bez problémov 200 ml. Ak dcérka nájde v príkrme nejaký kúsok zeleniny, tak ho väčšinou vypľuje von. Mäsko mixujem na kašu. Momentálne má len 3 dolné zúbky.

Ako posunúť jej stravovanie ďalej?

Čo pridať a čo zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zaradila by som ryby - do kombinácie so zeleninou a pomaly niečo na olovrant. Napr upečené banánové lievance (banán, ovos, vajce), alebo uhorka s lučinou a chlebíkom, či domáci mufin, zeleninovú placku, jogurt (možno tolerovať začne postupne). Niečo skúšať dávať do ruky takýmto štýlom. Ak nie, kŕmiť.

Kúsky ešte nemusí tolerovať, veľa detí netoleruje do roka. Je ale dobré ponúkať nejaké alterantívy do ruky. Napr. aj k obedu. Rozvarená mrkva či batat do ruky a pomedzi dokŕmiť.

Následne môžete skúšať zaradiť raňajky. Väčšina detí ich začína papať od 10. - 12. mesiaca - alternatívy ako olovrant. Alebo vymeniť kašu na raňajky a na večeru potom napr. zeleninová polievka s haluškami z krupice, alebo kuskus so zeleninkou.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička