Do akého veku dieťa nemá jesť celozrnnú ryžu?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

viem, že deti by nemali jesť do určitého veku celozrnné obilniny.

Platí to aj v prípade celozrnnej ryže?

Chcela som 10 mesačnému synovi, ktorý má zavedený lepok a večerné obilné kaše pre zmenu vyskúšať kašu Nominal lahodnú, ktorá je zložená z celozrnnej ryže, ciroku a quinoa. Taktiež obsahuje ľanový vlákninu.

Je takéto zloženie v poriadku, alebo radšej túto kašu nemám ponúkať?

A ešte by som sa chcela spýtať na zavedenie orechov vo forme masla. Doma bežne používam mandľové maslo od Slowlandie. Obsahuje 92% mandlí a kakaové maslo.

Je kakaové maslo v zložení v poriadku pre dieťa?

Čítala som, že je to nasýtený tuk, ktorý je zbavený kofeínu.

Ďakujem

Dobrý deň,

kakaové maslo a výrobky z kakaa pre deti nie je vhodné cca do 2 rokov. Nedôverovala by som tomu, že je kofeín 100% odstránený. Skúste napr tieto 100% orechové maslá. Začala by som arašidovým.

Čo sa týka kaše a celozrnných výrobkov. Ide o to koľko vlákniny je v produkte. Predpokladám, že ide o Nominal Cereálna kaša lahodná, v ktorom je 7 g vlákniny na 100 g. To je pomerne dosť.

Ak však dáme dieťaťu 50 g (možno aj menej, 50 g mi príde dosť aj pre dospeláka), tak je to sporadicky OK. Nie však na dennej báze, ale na prestriedanie napr. 1-2x do týždňa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička