Dvojročný syn odmieta tuhú stravu. Ako ho naučím, aby riadne jedol?

Zodpovedané
10. apr 2022

Dobrý deň,

môj dvojročný syn odmieta tuhú stravu. Všetko mu musím rozmixovať na kašu, lebo inak to nezje. Skúšam mu stále dávať kúsky jedla. Ak si aj zoberie, tak to dlho drží v ústach. Niekedy to zje, niekedy vypľuje.

Jeho jedálniček vyzerá takto:
Raňajky - jogurt s rozpučenými piškótami na prach.
Desiata - presnídavka alebo kúsok ovocia (dnes zjedol asi 6 čučoriedok, viac nechcel).
Obed - zelenina, mäso, cestoviny (len zmixované), keď nie je zmixované na kašu, tak nechce jesť. Dnes zjedol 2 kocky zemiaku.
Olovrant - malý kúsok chleba alebo jogurt.
Večera - krupicová kaša alebo puding, alebo detské kupované kaše zo sáčku.
Pred spaním 240 ml mlieka.

Naša pediatrička mi poradila nechať ho vyhladovať, ale to nepomáha. Syn mi už 3 dni poriadne nejedol. Je tvrdohlavý, ale pritom je hladný, lebo chodí okolo mňa a pýta mňam mňam. Už som z toho zúfalá. Nechcem ho nechať hladného, ale nechcem mu ani mixovať jedlo. Chcem, nech sa naučí normálne jesť.

Aké sú Vaše rady?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste najprv dávať tuhé ovocie na desiatu. Spravte mu z neho nejaký obrázok, čučoriedky ako očká, z jabĺčka či banánu tváričku, z kúsku jahody pusku...

Potom by som dávala na olovrant kúsky rozvarenej mrkvy, batatu ku kúsku rožteka či s chlebíkom s masielkom na vojačikov.

Potom piškotky do jogurtu dávať iba zozštvrtené nie na prach. Proste ísť na to postupne. Dať každému pokusu aj 3 dni. V eden deň dať len jedlo jedlo novým štýlom.

S obedným nemixovaním by som začala až potom, ako zvládne ostatnú stravu nemixovanú.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička