Je v poriadku, ak sa dieťa pred prvým rokom stretne s kravským mliekom v jogurte?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

všade čítam, že kravské mlieko sa neodporúča u detičiek do 1. roku života a v prípade výskytu ekzému v rodine (čo by bol náš prípad) sa táto hranica posúva až na 3 roky veku dieťaťa.

No jogurt sa zavádzať môže okolo toho 8 mesiaca, ak sa nemýlim, pričom to kravské mlieko obsahujú aj jogurty.

Je to v tejto forme v poriadku, ak sa dieťa pred prvým rokom stretne s kravským mliekom v jogurte?

Zatiaľ dojčím a plánujem ešte minimálne do roka.

Bolo by lepšie po odstavení dcérky s ekzémom, prejsť na kozie UM, napr. kozí Kendamil?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec nie.

Kravské mlieko nie je do 1. roka vhodné iba na priame pitie - teda bez nejakého spracovania. Spracované je kravské mlieko aj v každom umelom mlieku, aj v jogurte, syre a mliečnej kaši.

Dokonca od cca 10. - 11. mesiaca sa môžu malé množstvá mlieka do varenej stravy dojčaťa zaviesť - do zemiakového pyré, alebo do večernej kaše.

Vo Vašom prípade, nakoľko je dcérka ekzematička, je zaradenie bielkoviny kravského mlieka potencionálne rizikovejšie, ale nemá sa odkladať. Po zavedení si budete lepšie sledovať kožu dcérky, ak by bolo zhoršenie, tak konzultovať lekára a samozrejme prestať podávať.

Posúvanie kravského mlieka po 3. roku života tiež nie je vôbec odporúčané.

Dojčenie je vhodné do 2 rokov, resp. dlhšie, podľa preferencii matky, nielen do roka. Aj počas 2.roka života má materské mlieko nutritívny aj nenutritívny prospech pre dieťa. Samozrejme nestačí a dieťa už má popri dojčení papať rodinnú stravu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička