Je vhodné začať prikrmovať medzi 17. - 20. týždňom?

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

viem, že odporúčate začať s príkrmami pri plne dojčenom bábätku až od ukončeného 6. mesiaca. Naša doktorka hovorí, že by sme mali začať už medzi 17. - 20. týždňom.

Nechcem ísť proti doktorke. Je to staršia pani doktorka, tak možno nám to preto tak odporúča.

Je nevhodné zavádzať skôr?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ dieťatko pekne prospieva, priberá a je spokojné, tak nie je dôvod začať skôr. Za mňa je to extrémne praktické dieťa dojčiť. Navyše, nie každé dieťa je v 17. týždni na to psychomotoricky pripravené a prikrmovanie odmieta. Spraví si negatívnu asociáciu, ktorá by možno v ukončenom 6. mesiaci už neprišla.

Na druhej strane sú deti, ktoré buď neprospievajú, sú na UM alebo sa po jedle veľmi dožadujú. V tom prípade už dokrmovanie od ukončeného 17. týždňa nepredstavuje pre dieťa riziko (dovtedy áno).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička