Kedy mám dieťaťu zaviesť olovrant?

Zodpovedané
2. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania.

Kedy mám dieťaťu zaviesť olovrant?

Čo je vhodné podávať a čomu sa vyhýbať?

Kedy zaradiť raňajky?

A odkedy môže dieťatko papať pečivo - chlebík a rohlíky?

Má papať biele, alebo môže aj grahamové?

Ďakujem

Dobrý deň,

olovrant a desiata sa zvyknú zavádzať po zavedení obeda a večere. Na desiatu väčšinou ovocie, na olovrant zeleninu, prípadne zvyšky obedu, pečivko do kočíka by tiež mohlo byť.

Ideálne sú doma robené pečivá, ktoré obsahujú iba to čo do nich dáte (droždie, múka, voda, olej). V kupovaných je navyše soľ a cukor, ale ak dieťatko nezje celý rožtek naraz (čo asi nezje žiadne dojča), tak množstvo takto prijatej soli je ešte v medziach normy (ak neprijíma žiadnu inú soľ v strave) a teda môžete aj kupovať a dávať pol rožka na olovrant.

Zavádzanie olovrantu a desiaty je najčastejšie v 2.-3 mesiaci do začatie prkrmovania. Ak ale máte pocit, že je Vaše dieťatko hladné, zaveďte ich skôr.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička