Koľko chodov má mať 10 mesačné dieťa?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania 10 mesačného syna.

Do 9. mesiaca mal 3x denne príkrm: Doobeda výživa s kašou, pripadne aj s jogurtom. Obed mäsovo-zeleninový príkrm,1x týždenne žĺtok a večer kaša - mliečna alebo nemliečna a jogurt. Za jedlami 1 - 2 pohánkové alebo kukuričné chrumky. Popritom je dojčený.

Koľko chodov by mal mať teraz ako 10 mesačný?

Aký je Váš názor na mango a jahody, ktoré sú tepelne upravené vo výžive?

Môže už dostávať aj surové jablko a iné ovocie?

Ďakujem

Dobrý deň,

surové ovocie môžete dávať po tom, ako je tolerované v spracovanej forme. Jahody aj mango sú potraviny, ktoré môžete podávať taktiež, či už čerstvé, mrazené alebo vo výžive. Jahody momentálne na trhu nie sú "lákavé". Siahla by som po výživových alebo mrazených. Mango má sezónu. To pokojne najprv naparené, potom aj čerstvé môžete dávať.

Ak Vám takto chody vychádzajú do harmonogramu a synček priberá, tak je to v poriadku. Teoreticky by mohol mať zaradený ešte jeden "medzichod", či olovrant či desiatu.

Strava mi príde trošu jednotvárna - 2x denne kaša. Môžete skúsiť napríklad ovocné muffinky, zeleninové placky či polievočku s cestovinou, pohánku, rizoto. Pokojne v strave môže mať už aj ryby a bielko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička