Koľko gramov príkrmu má spapať 5,5 mesačné dieťatko?

Zodpovedané
8. feb 2022

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom príkrmov. Som nová mamina a nemám skúsenosti s prikrmovaním. Mám plne dojčené dieťatko a od 5,5 mesiaca prikrmujeme. Začala som zeleninou.

Koľko gramov príkrmu má dieťatko spapať?

Kedy viem, že mliečna dávka môže byť nahradená príkrmom?

Keď zavediem na desiatu ovocie, musí byť dieťatko potom dojčené?

Kedy môžem dieťatku podávať aj vodu alebo čajík?

Ďakujem

Dobrý deň,

s vodičkou pri obednej zeleninke už začnite. Stačí zopár lyžičiek, postupne sa dostanete na 180 ml denne. Pri dojčených deťoch to môže byť aj menej, ale návyk na pitie vodičky im už robíme od prvých príkrmov.

Čo sa týka gramov, neriaďte sa nimi. Ponúkajte dieťatku toľko koľko chce. Ak sú to 2 lyžičky, tak 2. Ak 15, tak 15. Taká pomyselná hranica je 150 - 200 gramov obedného príkrmu. Niektoré deti sa k tomuto číslu nedostanú ani do 18. mesiacov a je to v poriadku.

Vynechanie mliečnych dávok závisí od dieťatka. Po kŕmení príkrmom by ste mohli aspoň 30 min nedojčiť, aby malo dieťatko signál, že ide o kŕmenie. Potom však dojčenie pokojne ponúknite. Postupne sa bude znižovať frekvencia alebo objem. Pôjde to samé.

Pre začiatok po desiatovom ovocí dojčenie ponúknite zasa skúste aspoň 30 minút pauzu). Ako som písala vyššie, ono sa to samé tak "utrasie". Keď dieťatko nebude chcieť, nenapije sa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička