Koľko šošovice by malo zjesť 8-mesačné dieťa v príkrme?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania 8-mesačného dieťatka. Na obed spapá cca 250 g príkrmu.

Koľko gramov šošovice má zjesť bábätko na jednu porciu?

Aký podiel z príkrmu má tvoriť šošovica?

Je v poriadku, keď má dieťatko na obed 1x týždenne šošovicu, 1x týždenne žĺtok, 1x rybku a 4x mäsko?

Samozrejme vždy so zeleninou a olejom.

Koľko gramov mäska má zjesť v tomto veku?

Je v poriadku, že ak bábätko papá na obed napríklad mrkvičku, tak na druhý deň je časť stolice oranžová?

Niekedy to vyzerá farebne rovnako ako príkrm, ktorý dieťa jedlo.

Poslednú otázku mám ohľadom ochucovania. Zatiaľ sme nepoužili nič. Chcela by som postupne začať dávať napríklad rascu, bobkový list, petržlenovú vňať.

Mám všetko zavádzať tri dni po sebe?

Ďakujem

Dobrý deň,

250 g príkrmu je aj celkom dosť (je to taká "vrchná " hranica pre trošku staršie deti). Pokiaľ rapídne nepriberá a je dieťa po najedení spokojné, tak je to v poriadku. Mäska môže mať 50 g na dávku, rovnako tak šošovice. Inak je super rozdelenie počtu mäsa, strukoviny, vajca, ryby týždenne.

Zafarbenie stolice podľa stravy je úplne normálne.

Všetky dochucovadlá podávať môžete. Sú to mikromnožstvá. Neriešila by som teda "zaraďovanie" 3 dni po sebe, nakoľko som sa ešte s reakciou ani v praxi nestretla.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička