Koľko umelého mlieka by som mala dávať 15 mesačnej dcére?

Zodpovedané
11. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom umelého mlieka.

Koľko umelého mlieka by som mala dávať 15 mesačnej dcére?

Do akého veku dieťaťa je nutné dávať umelé mlieko?

Kedy môžeme prejsť na kravské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

po ukončenom 12. mesiaci dieťa môže piť aj mlieko kravské - čerstvé plnotučné z obchodu. Čerstvé sa myslí to kupované z chladničiek, nie trvanlivé.

Mali by však byť splnené podmienky: Dieťa by nemalo piť viac ako 400 - 500 ml mlieka denne, malo by mať pestrý jedálničiek (najmä čo sa týka jedenia mäsa a iných zdrojov železa). V takom prípade môže piť mlieko kravské a nemusí piť mlieko umelé. Ak to však rodine vyhovuje, môže do 3 rokov pokojne pokračovať v pití mlieka umelého.

No a otázka koľko mlieka? Záleží koľko dieťatko chce. Je to individuálne. Pokiaľ to neovplyvňuje jeho apetít v ostatnom stravovaní, tak podľa chuti dieťaťa.

Dieťa v tomto veku by malo mať v strave aspoň 350 ml mliečnych produktov denne s tým, že sa tam neráta iba mlieko vypité, ale aj zjedené jogurty a syry.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička