Môžem dávať 2,5 ročnej dcére špaldové a celozrnné pečivo?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka má 2,5 roka a často ju zapeká, má problém so stolicou.

Môžem jej dávať špaldové a celozrnné pečivo?

Čítala som, že do troch rokov veku len občas. Vraj obsahuje veľa vlákniny, čo nie je vhodné pre malé deti. Pečivo sa jej snažím obmedziť.

Aké raňajky jej okrem pečiva môžem dať?

Občas má ovsenú kašu, ale tá jej nechutí. Jogurt jej nechcem dávať na raňajky, skôr na olovrant. Dávam jej aj šťavy od HiPP slivková a hroznová na zmäkčenie stolice, ale aj tak ju stále zapeká. Ovocie má často a zo zeleniny zje len uhorku a surovú mrkvu.

Ako jej zmäkčiť stolicu?

Dávam jej do probiotického jogurtu aj pomleté ľanové semienka za malú čajovú lyžičku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, v tomto veku už môžete. Len je potrebné, aby mala aj dostatočný príjem tekutín

Raňajky môžu byť: vajíčka na rôzne spôsoby, zelenina s domácou nátierkou, ovocné lievance z vločiek, krémová polievka.

Môžete skúsiť na pár týždňov sirup Dulcosoft. Zamerala by som sa však v prvom rade na príjem tekutín. Ak má dcérka okolo 14 kg, tak by mohla vypiť aj cez 1,2 l tekutín denne (rátajú sa tu aj polievky aj mlieko).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička