Od ktorého mesiaca môže dieťa jesť celozrnnú múku?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ako je to s celozrnnými výrobkami pre malé deti. Neodporúčajú sa do 3 rokov, ale napr. nemliečne kaše z DM Babylove 3 - zrnná alebo ovsená obsahujú iba celozrnnú múku.

Môžu sa pre bábätka od 6 mesiacov podávať na dennej báze?

Ďakujem

Dobrý deň,

super otázka. Mám rada, keď si sama musím niečo popozerať. Ďakujem.

Zloženie kaše je na 100 gr 9,7g vlákniny. Dieťa na porciu by malo zjesť max 50 g kaše, čo by bolo skoro 5 g vlákniny. To by bolo pre začiatok určite priveľa.

Preto je jednak dôležité začínať po menších množstvách a jednak kaše z dlhodobého hľadiska striedať. Tieto kaše sú však super z toho hľadiska, že neobsahujú nič navyše (stabilizátory, či cukor). V malom množstve sú na zavedenie lepku podľa mňa veľmi vhodné.

Dobré zloženie majú aj Nomina kaše, ktoré nie sú vyslovene určené pre deti.

Na dennej báze teda nie. Prestriedať s iným druhom kaše.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička