Prečo sa jogurt odporúča od 8. mesiaca, keď kravské mlieko sa do roka neodporúča?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prvých príkrmov, lebo som z nich dopletená. Na jednej strane sa kravské mlieko do 1 roka neodporúča, na druhej strane jogurt áno od cca 8. mesiaca.

Môžete bližšie vysvetliť, prečo sa jogurt odporúča?

Vedeli by ste uviesť aj konkrétnu značku plnotučného, nesmotanového jogurtu bez aditív vhodného na prvé príkrmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

kravské mlieko sa odporúča aj do roka ale v spracovanej forme. To znamená vo forme spracovaného mlieka v mlieku umelom, alebo v mliečnej kaši, alebo ako jogurt, syr, alebo neskôr samotné kravské mlieko vo varenej strave. Až po 1. roku sa však odporúča nespracované kravské mlieko na pitie priamo z krabice.

Čo sa týka jogurtu, super ste to celé napísali. Plnotučný, nesmotanový, jogurt (okolo 3,5%) bez pridanej príchute či cukru, biely. Na trhu sú všetky jogurt biele s probiotickými kultúrami veľmi podobného zloženia. Preto je jedno akú značku zvolíte a nie je 1 zásadne lepší ako iný - či kúpite Pilos z Lidla, alebo Holandiu, alebo Probia, alebo nejaký Gazdovský, alebo z jednoty Živý jogurt. Je to na Vás.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička