V akom pomere máme robiť mlieko v ryžovom vývare, keď má synček hlien v stolici?

Zodpovedané
13. aug 2021

Dobrý deň,

dnes sme boli so štvormesačným synom u zastupujúcej pediatričky kvôli riedkej stolici. Povedala, že mám robiť mlieko v ryžovom vývare. Ale nehovorila pomery. Dnes začíname aj s príkrmom - s mrkvou.

Aký pomer mlieka a koľko vývaru?

Kedy môžem dať ryžu do mrkvy?

Je potrebné dávať ryžu postupne?

Dnes ráno mal synček stolicu opäť riedku s dlhým priehľadným hlienom. Ten sa potom stratil. Podľa pani doktorky je to v poriadku, keďže nemá teploty, nekaká 7x denne a nevracia. Vraj mu môžem dať trošku banánu pred každým papaním na zasýtenie.

Zvažujem aj zmenu mlieka z Beby Comfort na Nutrilon. Dávali sme mu 6x 150 ml mliečka Beby Comfort, ale odkedy je takéto teplo, tak som začala dávať iba 5x 150 ml mlieka + 1x 120 ml vody. Za mesiac mi pribral iba 400 g.

Aký je Váš názor na zmenu mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám pani doktorka povedala ryžový odvar, tak rieďte ho 1/3 mlieka, doplniť 2/3 odvaru. Potom postupne zajtra 1/2 na 1/2 a potom 1/3 odvar a 2/3 mlieko.

Mrkvičku podusiť, mixnúť a dať 2 - 3 lyžičky. Ak zavádzate novú potravinu, tak vždy iba 1 a 3 dni po sebe. Takže ak nemáte zavedený banán, tak nezavádzať v 1 deň aj banán aj mrkvu.

Hlien v stolici občas býva, nemusí to byť známka ochorenia. Neviem, či stolica je iba prechodne zmenená alebo dlhodobo. Ale ani konzistencia stolice nemusí znamenať problém, ak synček priberá svojim tempom, aké má nastavené, takže toto riešte s pani doktorkou, ktorá Vás pozná od narodenia.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička