V koľkých mesiacoch by dieťa malo prestať piť umelé mlieko a prejsť na normálne mlieko?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

mám 10 mesačného synčeka a chcela by som sa poradiť ohľadom pitia umelého mlieka.

V koľkých mesiacoch by dieťa malo prestať piť umelé mlieko a prejsť na normálne mlieko?

Mám na mysli kravské mlieko, ale doma ho nepijeme.

Môžeme ponúkať aj iné mlieko?

Ak mu vyradím umelé mlieko, budú mu stačiť 2-3 jogurty týždenne ako doplnenie mliečnych produktov?

Ďakujem

Dobrý deň,

na pitie kravské mlieko môžete začať používať od ukončeného 12. mesiaca, ale nemusíte. Môžete pokojne do 3 rokov pokračovať v UM.

Dieťa v tom veku potrebuje 350 ml mliečnych produktov denne. Ak ich naženiete inak ako mliekom, nemusí ho nutne piť. 2-3 jogurty týždenne to je však veľmi málo.

150 ml mlieka vypitého je cca ako 100 ml jogurt alebo ako 30 gramov syra. Takže ak zje napr 1 jogurt, 30 g syra a 150 ml mliečnu kašu za deň, tak mlieko dieťatko piť nemusí.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička