Ako prestať ľutovať, že som sa po veľa rokoch dala na materstvo?

Zodpovedané
27. dec 2022

Dobrý deň,

som 4 mesiace po pôrode a veľakrát ľutujem, že som sa ešte dala na materstvo. Mám 2 dospelé deti, mala som super prácu, skvelých kolegov. Myslím, že som bola aj obľúbená v kolektíve. Chodila som do fitka.

Teraz som medzi štyrmi stenami a neznášam svoj terajší život. Nenapĺňa ma ani starostlivosť o bábätko. Svoje dieťatko milujem a je mi ľúto, keď poviem, že ľutujem, že som ho mala. Neustále ho pozorujem, či je v poriadku, analyzujem ho. Mám neuveriteľný strach o jeho zdravie. Ubíja ma strach o dieťa. Som neskutočne psychicky na dne z dieťaťa, zo štyroch stien doma. Cítim sa nepotrebná, zbytočná.

Ako prestať ľutovať, že som sa dala na materstvo po veľa rokoch a tešiť sa?

Ďakujem

Dobrý deň,

som rada, že ste o svojom prežívaní napísali. Verím, že vysloviť nahlas aj tienistú stránku materstva nie je jednoduché.

Pôrodom sa život veľmi mení. Verím, že ste podobnú zmenu zažili aj pri prvých dvoch deťoch, hoci to už bolo dávno.

Ten prvý rok je neraz naozaj veľmi zameraný na potreby dieťaťa a ženy sa aj vďaka tomu neraz boria pocitmi aké spomínate. Chcela by som vám povedať, že milovať svoje dieťa a súčasne pociťovať ľútosť za zabehnutým životom je často realita množstva domácností, v ktorých presne toto môže byť reakcia na zmenu, ktorá prichádza po pôrode.

Dôležité je vnímať, že do akej miery takáto ľútosť zasahuje do bežných dní, do starostlivosti o bábätko a aj vás samotnú. Zo zabehnutého života môže byť veľmi náročné vstúpiť do sveta, kde ste primárne vy tá, ktorá komunikuje slovami a možno nevnímate spätnú väzbu od bábätka. Verím však, že tak určite je. Len v inej forme. Pre svoje bábätko ste tá najdôležitejšia bytosť na svete. Teraz, aj ďalšie mesiace a roky.

Rozumiem, že takéto vnímanie vlastnej dôležitosti v živote bábätka môže vyvolávať aj strach či pochybnosti o tom, či je všetko v poriadku. Určitý level strachu o dieťa je prirodzený. Tu sa vraciam opäť k tej intenzite. Ak by ste pociťovali úplnú nadvládu tohto strachu - úzkosti nad svojim životom, tak je dobré spozornieť. Práve obdobie po pôrode je neraz veľmi krehké a dáva priestor na prejavenie duševných ťažkostí.

Ak by vás zaujímala téma popôrodnej úzkosti, tak na našom webe nájdete nielen základné informácie ale aj rozhovor s klinickou psychologičkou.

Čo mi ešte z vašich slov najviac rezonuje, tak je chuť vrátiť čas. To žiaľ nepôjde, ale môžete sa zamerať na to, čo je vo vašich silách.

Ponúkam vám myšlienku, aby ste začali pátrať po tom, čo z pôvodného života viete zakomponovať do toho terajšieho.

Píšete, že ste mali radi šport. Šport je skvelý spôsob ako odbúrať stres v nejakej miere a priniesť do tela endorfíny. Od rýchlej prechádzky v kočíku/nosiči až po hromadné cvičenia s deťmi. Existujú rôzne formy, kde môže cvičiť nielen dieťa ale aj mama. Hlavný benefit toho celého ale je, že sa dostanete do komunity žien, ktoré prežívajú to isté. Neraz takéto aktivity prinesú aj dlhodobejšie vzťahy. Toto opätovné spomalenie v živote vám dokáže vytvoriť priestor na skúšanie vecí, o ktorých by ste možno pred tým povedali, že to nie je pre vás.

Na vašu poslednú otázku odpovedám, že akýsi pocit šťastia v tejto materskej role nebude nikdy konštantný. Každý máme ľahšie a náročnejšie obdobia. Ako cestu k tomu, aby to bolo toto obdobie pre vás čoraz viac prijateľné, odporúčam hľadať cesty ako si priebežne ,,dobíjať baterky". Niekedy stačí povedať o svojom prežívaní partnerovi či blízkej kamarátke. Nebyť na to sama. Verím, že máte okolo seba ľudí, pre ktorých ste dôležitá a radi tam budú pre vás. Hovoriť o tejto stránke materstva nie je ešte úplne bežné, ale je to v poriadku. Mnohé ženy v tomto období vyhľadajú aj podporu terapeuta, ktorý im ťaživé myšlienky pomôže spracovať, pochopiť a spoločne tak nachádzajú cesty, ako sa zžiť s rolou mamy v ktorejkoľvek etape života. Na našom webe nájdete možnosti, ak je to pre vás zaujímavá cesta.

Prajem vám veľa súcitu so sebou, pretože prijať aj túto stránku materstva je prvý krok, aby vám v tom celom bolo ľahšie.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk