Ako zmierniť túžbu mamičky štyroch detičiek po ďalšom bábätku?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

mám 4 detičky a túžim po ďalšom. Hlava mi napovedá, že vzhľadom na vek, financie, vzťah, bývanie a ďalších x dôvodov STOP. Manžel toto rozhodnutie nechal na mňa a ja sa deň čo deň utápam v jednej jedinej myšlienke - piate dieťatko.

Stále tomu nerozumiem, prečo mi to neustále "chodí" v hlave. Som maximálne vyťažená mojimi štyrmi deťmi. Som neustále s nimi. Zabudla som na svoje záľuby, nechcem ísť od nich. Som priam závislá na nich a dobre mi je len vtedy, keď som s nimi. Cítim, že materstvo je mojím poslaním. Ak nevyužijem šancu priviesť na svet ešte jedno dieťa, budem to celý život ľutovať.

Nedokážem sa zbaviť detských vecí, všetko si odkladám. Nedokážem svoju myseľ presvedčiť, že by som už ďalšie dieťa nemala. Resp. by som sa o bábätko aspoň nepokúsila.

Viem, že to znie ako šialenstvo.

Čo by ste mi poradili pre môj kľud na duši?

Mám skúsiť to, že nech rozhodne Boh?

Resp. ako sa zmieriť s tým, že už stačilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste mali chuť povedať nám o vašom prežívaní. Témy spojené s reprodukčným zdravím sú často naozaj veľmi krehké.

Vnímam, že aj vás niečo na túžbe po piatom dieťatku vyrušuje, resp. vám nedovolí sa len tak rozhodnúť. Hoci vám manžel dal voľnú ruku, mohol by byť v tomto celom pre vás veľkou oporou.

Rozhodnutie ísť do ďalšieho dieťaťa je naozaj veľké a dospieť k tomu je dobré spoločným rozhodnutím, lebo je to stále aj o vzťahu vás dvoch. Môžete opätovne otvoriť túto tému a hovoriť o všetkých neistotách, ktoré vám téma prináša.

Keď sa nám niektoré myšlienky často vracajú, môžu niesť rôzne posolstvo. Možno aj širšie ako sa na prvý pohľad zdá. Niekedy môžu poskytovať úľavu od aktuálnej situácie, niekedy nádej, niekedy pomáhajú niečo nerobiť pre každého niečo iné. Ak máte nato priestor, môžete skúsiť hlbšie preskúmať, čo pre vás znamená byť mamou. Či je niečo, čo ste si v tejto roli možno ešte nestihli naplniť a vidíte v tom nádej, že pri ďalšom dieťati to bude naplnené.

Píšete, že pociťujete až závislosť od svojich detí a vaša pohoda je priamoúmerná kontaktu s nimi. Láska mamičky je nekonečná. Je dôležité, aby tento špeciálny vzťah bol taký, že umožňuje deťom poznávať svet mimo maminy a vám ako mame vytvoril priestor aj na žitie toho, čo máte rada mimo detí. Aby okrem role matky boli v živote zastúpené aj tie ďalšie - ženy, partnerky, priateľky.

Verím, že je veľmi ľahké pozabudnúť na svoje potreby a aj to, čo vám pred deťmi robilo radosť a bolo súčasťou vašeho života. Ak investujeme veľa úsilia do jednej role a zrazu to vyzerá, že už v nej človek nebude tak veľmi potrebný/aktívny, tak môže prichádzať aj strach z toho, že kým vlastne je, keď už tá rola nebude tak intenzívna v našom živote. Som dosť aj v inej životnej role? Čo bude náplňou môjho života? Môžete sa zamyslieť nad tým, že kým ste teraz a čo nie je možno aktuálne dosť.

Zvažovať rôzne aspekty ďalšieho dieťaťa je úplne prirodzené. Neraz sa v takomto období vynárajú otázky, ktoré sa môžu dotýkať základných presvedčení o sebe. Aj táto cesta sebapoznania, že prečo chce človek ďalšie dieťa dokáže byť veľmi obohacujúca. Práve porozumenie vlastným motiváciám je neraz tak uvoľňujúce, že následne dokážete urobiť oveľa ľahšie rozhodnutie. Nech je akékoľvek.

Ja a ani nikto iný nevieme, čo je pre vás dobré.

Ak by ste sa však rozhodli preskúmať svoju tému hlbšie, môžete sa obrátiť aj na profesionálov - psychoterapeutov. Tí vás budú sprevádzať v rozhovore a pomôžu vám nájsť odpovede na vaše otázky.  Na našom webe nájdete možnosti ako vyhľadať psychoterapeuta.

Držím vám palce, aby ste našli pokoj v tejto téme.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk