Túžim po druhom dieťatku, ale manžel a dcérka sú proti. Ako riešiť našu situáciu?

Zodpovedané
25. apr 2023

Dobrý deň,

naša cesta za bábätkom bola náročná psychicky, časovo a v neposlednom rade aj finančne. Odmenou je nám naša milovaná zdravá dcérka, ktorá nás ešte viac spojila a spravila z nás rodinu. Tehotenstvo som mala rizikové, ale od pôrodu už našťastie všetko išlo ľahko. Začala som však túžiť po ďalšom dieťatku.

Dcérka má teraz 4 roky. Manžel je proti. Vraj vždy sme si vraveli, že budeme vďační aspoň za jedno dieťatko. Na ďalšie dieťatko sa vraj už necíti a nechce pokúšať osud. Keby to nevyšlo, niečo sa stalo, tak ja by som bola sklamaná.

Som veľmi vďačná za našu dcérku, ale moja túžba neutícha a chcela by som, aby dcérka mala súrodenca a ja som mohla znovu zažiť to, keď sa podarí zázrak.

Dcérka súrodenca nechce. Myslím, že je to tým, že si to nevie predstaviť, že by k nám niekto pribudol. Ale zároveň si myslím, že by sa situácii prispôsobila.

Ako riešiť tento môj stav, túto moju veľkú túžbu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu dôveru. Téma je naozaj krehká.

Rozhodnutie mať dieťa je zvyčajne rozhodnutím dvoch ľudí - partnerov. Keď sa na veci nezhodnú, dokáže to zamávať celým vzťahom a aj partnermi ako takými.

Plne Vám rozumiem, že zážitok tehotenstva môže byť pre Vás tak silný, že opätovne túžite zažiť ten celý proces. Rovnako rozumiem aj motivácii dať dcérke súrodenca.

Na druhej strane však plne rozumiem aj argumentom Vášho muža a chceniu či nechceniu vašej dcérky. Ak Vás zaujíma názor druhej strany, tak je možné, že príde aj odpoveď, ktorú človek neočakáva. Resp. nechce dostať. Verím, že sa v tom celom môžete citiť veľmi sama, nepochopená a aj sklamaná.

Pýtate sa, že čo s tým.

Rozprávať sa s pochopením motívov toho druhého je cesta, ktorou môžete skúsiť ísť. Byť k sebe vzájomne s manželom úprimný, že čo je motívom mať jedno dieťa a zase pre Vás, čo je motívom túžby po druhom dieťati. Môžete sa zamýšľať nad tým, aký strach je prítomný pri predstave, že ostanete pri jednom dietati. Môžete sa zamýšľať nad tým, či túžbu po druhom dieťati niečo konkrétne nespustilo. Váš partner argumentuje strachom o Vás. Strach o niekoho iného však skrýva v sebe aj strach o seba v niečom. Citlivé slová v úprimnej komunikácii môžu priniesť nové informácie do tejto situácie. Možno tak prídete na niečo nové z Vašej alebo partnerovej strany. A možno nie. Pri takýchto veľmi rôznych postojoch na témy, kde je naozaj dobré byť zajedno, nie je naozaj na zahodenie pátrať a čo najviac si v tom celom porozumieť.

Môže sa pokojne stať, že prídete na to, že sa neviete zhodnúť. Takéto hlboké vzájomné porozumenie si Vám môže pomôcť preklenúť túto rozdielnosť. Ak by to boli rozhovory, na ktoré si sami netrúfate, viete vyhľadať aj párového terapeuta.

Ak by bola výsledkom stále nezhoda, tak pre budúcnosť by bolo dobré, aby si nikto z Vás neniesol akúsi pachuť, ktorá by negatívne dopadala na Váš vzťah.

Rozmýšľam aj nad dcérkou. Dcérka má 4 roky a hoci teda nežila so súrodencom, môže si vedieť predstaviť, že aké by to bolo, keby bolo doma ďalšie dieťa. Ak chodí do škôlky, môže vnímať všetky tie situácie, ktoré prinášajú vzťahy s deťmi. Pokojne môže prechádzať obdobím, kedy opäť pociťuje veľkú lásku k rodičom a chce Vás mať len pre seba. Kdesi sa rozmýšľam, či dcérkino chcenie má mať takú silu, aby Vás odradilo od vlastného chcenia.

Mať dieťa je často veľké rozhodnutie, ktoré je dobré urobiť v partnerskej dvojici. Hoci príchod dieťaťa ovplyvní aj každého ďalšieho člena rodiny, vy sa stanete rodičmi a budete viesť nového človiečika životom. Rozhodnutia tohto typu sa nerodia ľahko. Pomyselne to môže byť naozaj dlhá cesta k tomu, aby vznikla dohoda. Nijak inak si to však neviem lepšie predstaviť, ako naozaj intenzívnymi rozhovormi.

Veľmi Vám prajem, aby ste našli tie správne slová, aby sa Vám dostalo pochopenia a rovnako mali kapacitu pochopiť aj druhú stranu. Na tomto pochopení potom budete vedieť stavať spoločné rozhodnutie.

Ak by ste v tom potrebovali oporu,  na našom webe ponúkame pár možností, ako vyhľadať niekoho z odborníkov.

Držte sa.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk