Ako postupovať, keď máme spoločný dom s bratom a on žiada o bankrot?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

môj brat žiadal o bankrot a dedil čiastku po otcovi. Dá si svoju čiastku do bankrotu. Ja som sa s ním pohádala, že prečo to robí. Nie som s ním v kontakte.

Ako mám postupovať, aby ma nevysťahoval?

Ja som zdedila maminu čiastku. Deti majú 13/14, čo dedili po mojej mame a brat má 1/14.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon v prípade osobného bankrotu chráni tzv. nepostihnuteľnú hodnotu obydlia. Vo Vašom prípade hodnota spoluvlastníckeho podielu Vášho brata na dome. Obydlie možno speňažiť len za istých okolností. Obydlie dlžníka nemožno napr. speňažiť, ak by z výťažku po odpočítaní nepostihnuteľnej hodnoty obydlia nebolo možné uspokojiť náklady speňaženia a aspoň sčasti pohľadávky prihlásených veriteľov.

Súrodenec dlžníka (= vy) však má so súhlasom dlžníka právo vykúpiť obydlie z konkurznej podstaty. Predpokladám, že v tom prípade by ste za bratov spoluvlastnícky podiel museli zaplatiť trhovú cenu.

Konkrétny postup v konaní závisí od majetkových pomerov Vášho brata.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk