Nakazila som sa Covidom-19 od chorej kolegyne. Dá sa jej nezodpovednosť charakterizovať ako ublíženie na zdraví?

Zodpovedané
27. sep 2023

Dobrý deň,

kolegyňa chodieva do práce aj vtedy, keď je chorá. Minulý týždeň sa tiež sťažovala, že je zachrípnutá. Mala bolesť hrdla, druhý deň stratila hlas a len šepkala. Vlani nám pripomínali zákon, ktorý zakazuje chodiť do práce nezdravý a s prejavom respiračných chorôb.

Včera som sa dozvedela, že kolegyňa má Covid-19. Nakazila som s veľkou pravdepodobnosťou od nej a choré sú už aj moje deti a manžel. Sme na PN.

Dá sa takáto nezodpovednosť charakterizovať ako ublíženie na zdraví?

Najradšej by som ju žiadala o náhradu ušlej mzdy, aby si uvedomila, že nemá chodiť chorá do práce.

Existuje taká možnosť?

Mal by to riešiť nadriadený, veď musí riešiť teraz viac zastupovania, ale nerieši to.

Ďakujem

Dobrý deň,

teoreticky máte šancu žiadať od kolegyne náhradu škody (ušlej mzdy) v rámci občiansko-právneho konania. Museli by ste však preukázať príčinnú súvislosť medzi vznikom Vašej choroby a tým, že ona prišla chorá do práce. To by bolo veľmi náročné a Vaše šance na úspech v konaní by teda boli veľmi malé.

Taktiež by teoreticky prichádzalo do úvahy, že kolegyňa spáchala trestný čin ublíženia na zdraví. V tomto prípade by zase bolo potrebné preukázať, že kolegyňa konala úmyselne, čo by bolo extrémne náročné. Ak by ste teda podali v tejto veci trestné oznámenie, zrejme by došlo k zastaveniu konania z dôvodu, že skutok nie je trestným činom (lebo by nebol preukázaný úmysel).

Najväčšiu váhu a význam by podľa mňa malo, ak by sa celá vec riešila na úrovni zamestnávateľa T. j. aby vedúci, príp. personalista výslovne vyzval všetkých zamestnancov, aby nechodili chorí do práce. V tom prípade by Vám samozrejme nevznikol žiaden nárok na náhradu škody voči kolegyni.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk