Ako najlepšie cvičiť škúliace očko s okluzorom?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

4-ročná dcérka od 2,5 roka škúli, pravé oko jej zabieha smerom dovnútra. Najprv to bolo len večer pri únave, no začalo sa to stupňovať, tak sme navštívili očného lekára. Po rozkvapkaní očí namerali ďalekozrakosť, dioptrie +6 na škúliacom oku, +4 na tom "zdravom". Predpísali okuliare zatiaľ na prvých pár mesiacov +3 a +4 a prelepovanie očka v rozsahu 3 hodiny denne.

Upozornili nás na to, že prelepovanie očka nie je samoúčelné, t.j. dieťa by sa nemalo dívať na televízor, počúvať čítanie rozprávky na gauči, nemalo by byť vonku, ale je to na vnútro a na cielené aktivity, ako napr. korálky, hádzanie loptičiek do vedierka a pod.

Môžem prelepovať očká 1,5 hodiny doobeda a 1,5 hodiny poobede?

Mám ešte ďalšie dve malé deti a neviem sa venovať očným cvičeniam 3 hodiny v jednom kuse.

Je žiadúce, aby to boli 3 hodiny vkuse, aj za cenu, že nebudeme po celý čas robiť aktivity, ktoré sú s okluzorom odporúčané?

Viete mi uviesť aj nejaké aktivity, ktoré sú vhodné na trénovanie očka s okluzorom?

Nebude dcérke vadiť, keď začneme "zostra" 3 hodiny trénovať, alebo by som mala byť prvé dni/týždne zhovievavejšia, t.j. okluzor bude mať, ale bude napr. hodinku sedieť na gauči a počúvať knižku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne odporúčam dať deťom plnú korekciu, avšak ubrať z nej 0,5 dpt. To sa mi osvedčilo ako najtolerantnejšie a najúspešnejšie. Deti do cca 7 - 8 rokov nemajú vôbec problém zvyknúť si na vyššie dioptrie okamžite, a preto postupné zvyšovanie je podľa mňa zbytočné. Dokonca aj veľký rozdiel v dioptriách zvládajú bez väčších problémov okamžite.

Tie dioptrie +6 a + 4 sú tam. Je dôležité ich preto vykorigovať naplno, najmä ak je prítomné škúlenie alebo tupozrakosť. Tiež deťaťu nedávate veľkú alebo malú topánku, aby si zvyklo na tú správnu veľkosť.

Zalepovanie sa používa len v prípade tupozrakosti. Na škúlenie nemá vplyv. Neuvádzate však, aká je zraková ostrosť ani binokulárne funkcie. Preto sa k tomu nemôžem vyjadriť.

Ohľadom činností pri oklúzii bola vykonaná randomizovaná kontrolovaná štúdia na 425 deťoch, kde sa skúmalo, či je potrebné robiť veci do blízka alebo nie. Výsledok bol, že je to úplne jedno a nie je v tom rozdiel.

Štúdia:
Pediatric Eye Disease Investigator Group. A randomized trial of near versus distance activities while patching for amblyopia in children aged 3 to less than 7 years. Ophthalmology. 2008 Nov;115(11):2071-8. doi: 10.1016/j.ophtha.2008.06.031. Epub 2008 Sep 11. PMID: 18789533;

Ja si však osobne myslím, že je lepšie zalepovať v kuse a bez prestávok počas dňa. Najlepšie ak dieťa robí to, čo ho najviac baví, aby malo najväčšiu motiváciu.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk