Ako sa zbaviť opakovaného zápalu očných spojiviek?

Zodpovedané
17. dec 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom zápalu očných spojiviek. Syn ho priniesol zo škôlky. Preliečili sme ho masťou aj kvapkami, ktoré nám predpísala naša lekárka. Doma sme sa všetci vystriedali so zápalom. Následne som vyprala doma všetko (uteráky, posteľnú bielizeň, deky) a aj plyšové hračky, s ktorými sa deti hrávajú. Dva týždne bol pokoj a potom to znova priniesol zo škôlky a opäť sa to všetko zopakovalo. V priebehu dvoch mesiacov sme to už mali 4x, postupne celá rodina.

Dá sa nejako proti tomu brániť?

Telo si nevytvorí imunitu?

Ako si pomôcť, aby sa to neopakovalo?

Ďakujem

Dobrý deň,

zápal spojiviek môže byť vyvolaný najčastejšie vírusmi alebo baktériami.

Keďže si tým prešla celá rodina, tak tou príčinou bola najskôr (adeno-) vírusová infekcia, ktorá je častá v chladných vlhkých mesiacoch. Šíri sa väčšinou kontaktom ruka - oko.

Hygiena rúk je preto veľmi dôležitá ako aj nechytať sa očí resp. nešúchať si ich. Je samozrejmé, že menším deťom sa to vysvetliť nedá.

Okrem čistých rúk by som odporúčal pravidelnú aplikáciu umelých sĺz v podobe očných kvapiek bez konzervačných látok. Ochránia očný povrch a môžu znížiť koncentráciu mikroorganizmov.

Antibiotiká pri vírusoch nezaberajú preto nehrajú ani rolu pri ich prevencii.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk