Aký je vhodný šport pre človeka s glaukómom?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

mám 36 rokov a bol mi diagnostikovaný glaukóm s otvoreným uhlom v počiatočnom štádiu na jednom oku. Perimeter ukázal začínajúce jemné zmeny, druhé oko bolo v norme. Začínam terapiu s kvapkami (1 kvapka večer).

Aký je vhodný šport pre človeka s glaukómom?

Rád behávam a bicyklujem. Čítal som, že toto je vraj ideálny šport aj pre zníženie očnéhu tlaku.

Je to pravda?

Rád chodievam aj do posilňovne, ale toto už budem musieť asi úplne stopnúť. Nikdy som necvičil s extra ťažkými váhami. Proste som cvičil pre dobrý pocit.

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv je potrebné diagnózu naozaj potvrdiť. Nie vždy sa hneď dá povedať, že ide o glaukóm. Niekedy to ukáže jedine čas a prípadná progresia.

Ak ste perimeter robili len po prvýkrát, nie je to veľmi spoľahlivé a mal by sa zopakovať napr. o 3 mesiace. Ďalej je dôležité vedieť, ako bol meraný vnútroočný tlak. Ak len "fúknutím vzduchu" (tzv. bezkontaktne), tak by bolo dobré premerať tlak ešte aplanačne (kontaktne). To je presnejšie. Taktiež by bolo dobré urobiť vyšetrenie terča zrakového nervu pomocou OCT, aby sa zistilo, či sú už prítomné poškodenia nervových vlákien.

Pre glaukomatikov sú vhodné pohybové športy ako chôdza, plávanie, bicyklovanie alebo cvičenie na stacionárnych strojoch. Posilňovanie je tiež v poriadku, avšak bez veľkej váhy. Radšej si dajte viac opakovaní ale s menšou váhou. Malo by ste sa vyhýbať tzv. Valsalvovmu manéveru, teda zvýšeniu tlaku v brušnej dutine a hlave. Vyvoláva sa napr. intenzívnym výdychom za súčasného stlačenia nosových krídiel. NIečo podobné vzniká pri vzpieraní a používaní vysokej váhy.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk