Čo znamená časté žmurkanie u 4-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
29. nov 2023

Dobrý deň,

môj skoro 4-ročný synček veľmi často žmurká. Robí to doma a aj v škôlke. Je citlivý na svetlo, asi ho vtedy bolia oči.

Je možné, že bude potrebovať okuliare?

Na očné ideme o mesiac. Manžel a aj staršia dcéra nosia okuliare.

Ako sa dávajú takým malým deťom okuliare?

Ako ich presvedčiť, aby ich nedávali dole a nechytali?

Obávam sa, že syn zlomí okuliare do pár dní. Má autizmus a ťažko mu niečo vysvetliť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťažkosti, ktoré popisujete nie sú veľmi špecifické a môžu sa vyskytovať u viacerých očných ochorení: Od nevykorigovanej refrakčnej chyby, cez skryté škúlenie, suché oči až po vnútroočné zápaly a glaukóm. Preto je dôležité vyšetrenie očným lekárom.

Hodnoty okuliarov sa u detí určujú po aplikácii špeciálnych očných kvapiek, ktoré vyradia z činnosti zaostrovací mechanizmus oka. Potom sa ukážu všetky dioptrie, aké dieťa má.

Väčšina detí do 7 roku života je ďalekozraká a má nejaké "plusové dioptrie". Väčšinou okolo +2 dpt. To je normálne a ak dieťa nemá ťažkosti, nemusí sa to korigovať. Závisí to od výsledku kompletného vyšetrenia očným lekárom.

Ak sa nájde značná refrakčná chyba a deti dostanú prvýkrát okuliare, väčšinou ich nechcú dať ani dole, pretože s nimi vidia oveľa lepšie ako predtým. A to sa im veľmi páči. Deti do 6 - 7 rokov si na okuliare zvykajú veľmi rýchlo a väčšinou nemajú problémy s ich nosením.

Detské okuliare sú iné ako tie pre dospelých. Existujú špeciálne flexibilné rámy, ktoré sa tak ľahko nezlomia a môžu sa ohýňať bez väčších problémov. Sklá sú samozrejme plastové a nedajú sa len tak ľahko rozbiť.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk