Čo znamená refrakcia oka?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

manžel bol so 4,5-ročnou dcérou u ofmatológa. Ja matka mám myopiu a astigmatizmus od narodenia. Manžel mi opísal priebeh vyšetrenia. Pán doktor bol toho názoru, že netreba korekciu okuliarov.

Po podrobnom prečítaní ambulantnej správy som zistila, že dcérke boli namerané 0,5 dioptrie plus diagnostikovaná refrakcia.

Bude sa jej vekom zrak zhoršovať?

Dá sa tomu zabrániť?

Čo je to vlastne refrakcia oka?

Ďakujem

Dobrý deň,

refrakcia znamená hodnota dioptrií, ktoré oko vykazuje. Môžeme to nazvať aj "premeranie dioptrií". Vaša dcéra má plusové dioptrie, čo je v tom veku úplne normálne a má to tak byť. Tieto dioptrie tam patria. Keby boli nižšie, teda +0,25 alebo 0, tak vo veku 4,5 roka by to znamenalo nábeh na myopiu, ktorú nazývame premyopia.

Tieto dioptrie budú postupným rastom oka klesať. Keďže máte myopiu, je potrebné dieťa sledovať, či nebudú klesať až smerom do myopie (mínusové hodnoty dioptrií) aj u nej.

Tieto nízke plusové dioptrie nie je potrebné korigovať, ak dieťa nemá žiadne ťažkosti.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk