Do akého veku rastie oko?

Zodpovedané
11. jún 2024

Dobrý deň,

mám 13-ročného syna, ktorý asi ako väčšina detí sedí dlhé hodiny pred počítačom. Ja sa obávam, že skončí s nosením okuliarov. Zatiaľ vidí do diaľky dobre.

Môže sa ešte oko pokaziť?

Do akého veku oko rastie?

Ja sama som mala od cca 14 rokov -0,5 okuliare, ale nenosila som ich. Neskôr sa mi dioptria ešte zhoršila a to vtedy ani neboli počítače.

Ďakujem

Dobrý deň,

oko môže rásť až do 23 - 24 roku života. U niektorých pacientov s vysokými dioptriami pozorujeme rast ešte aj vo vyššom veku.

Percentuálne vyjadrené, po 15. roku života narastá 50% mladistvých a po 20. roku života je to ešte 20%.

U Vášho syna by bolo ideálne sledovať rast axiálnej dĺžky pomocou biometra každých 6 mesiacov. Ako prevencia myopie je najúčinnejší pobyt na dennom svetle v dĺžke 2 hodiny denne.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk